4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni pénzügyi elemzők szerint tovább lassulhatott az éves összevetésben számolt magyarországi infláció a múlt hónapban, elsősorban az energiahordozók újabb árcsökkenése miatt, de a belépő bázishatások az idei év végétől várhatóan lendületesen gyorsítani kezdik az éves inflációs rátát.

Az augusztusi inflációra szóló legagresszívabb előrejelzést a JP Morgan elemzői adták: a múlt hónapra zéró inflációt várnak tizenkét havi összevetésben a fogyasztói árindex júliusban mért 0,4 százalékos éves növekedése után. Az előrejelzés jóval elmarad a szélesebb londoni elemzői konszenzus átlagától is, amely augusztusra a júliusival megegyező, 0,4 százalékos éves inflációt valószínűsít. A JP Morgan elemzői azzal indokolták prognózisukat, hogy az üzemanyagárak a múlt hónapban 5,5 százalékkal csökkentek, és a ház számításai szerint ez önmagában 0,5 százalékpontot lefaraghatott a havi összevetésű inflációból, tekintettel az üzemanyagok 8,2 százalékos súlyára az inflációs kosáron belül. A cég szeptemberre is zéró körüli éves inflációt valószínűsítenek Magyarországon éves összevetésben, elsősorban a Brent nyersolaj-alaptípus árfolyamára szóló előrejelzésük meredek csökkentése miatt. A JP Morgan elemzőinek felülvizsgált prognózisa szerint a Brent hordójának átlagára 2015 hátralévő részében 49 dollár, 2016 egészében 52,50 dollár lesz a cég korábbi prognózisában szereplő 60, illetve 65 dollár helyett. Az elemzők azonban a negyedik negyedévtől már a magyarországi infláció jelentős gyorsulását várják az olajárcsökkenés intenzitásának enyhülése miatt, és januárra jósolják a tetőzést 2,6 százalékos éves ütemen. Nem módosították ugyanakkor az év végi és az éves átlagos inflációra szóló előrejelzéseiket: a cég 2015 végén 2,1, 2016 végén 2,5, az idei év egészében átlagosan 0,2, jövőre átlagosan 2,2 százalékos inflációt valószínűsít Magyarországon.

Az alacsony olajárak miatt más nagy londoni házak is azt várják, hogy a magyarországi infláció a belátható előrejelzési távlatban nem éri el a Magyar Nemzet Bank (MNB) 3 százalékos központi célját.

A Morgan Stanley elemzői az olajár-dinamika miatt még csökkentették is idei és jövő évi inflációs előrejelzésüket, mindkét évre 0,3 százalékponttal. Ennek alapján a ház 2015 végén 1,9 százalékos, 2016 végén 2,5 százalékos tizenkét havi összevetésű inflációt vár Magyarországon. Ugyanakkor nem számolnak további kamatcsökkentéssel az MNB részéről. Érvelésük szerint az 1,35 százalékos jelenlegi alapkamat fenntartása is implicit monetáris enyhítésnek felel meg, tekintettel arra, hogy az éves összevetésű infláció az idei év végére megközelíti a 2 százalékot, vagyis a jegybanki reálkamat már az idén egyértelműen negatív tartományba kerül, és várhatóan a jövő év egészében is mínusz 1 százalék környékén lesz.

A Goldman Sachs közgazdászai 0,2 százalékos éves összevetésű inflációt várnak a múlt hónapra a júliusi 0,4 százalékos ütem után. A GS elemzői is a tartós augusztusi olajárcsökkenéssel, emellett a forint "meglehetősen stabil" árfolyamával indokolták előrejelzésüket. A ház várakozása szerint e két tényező még a következő néhány hónapban is alacsonyan tartja a magyarországi inflációt. Az év vége felé azonban a Goldman Sachs elemzői meredek ívű gyorsulással számolnak; decemberre már valamivel 2 százalék feletti tizenkét havi inflációt várnak. Előrejelzésük szerint az éves infláció 2016 első negyedében valószínűleg megindul a 3 százalékos jegybanki célszint felé. A GS elemzői szerint mindezt elsősorban a tavaly év végi közműdíj-csökkentésekből, valamint az élelmiszerárak akkori jelentős csökkenéséből eredő éves bázishatások belépése okozza. Az elemzők jövő év későbbi szakaszára is azt várják, hogy az infláció a 3 százalékos MNB-célszint közelében marad. Hangsúlyozták ugyanakkor azt a véleményüket is, hogy a nyersanyagárak további csökkenésének kilátása, és az, hogy a forint várhatóan csak fokozatos ütemben gyengül jövőre, csökkenti annak a kockázatát, hogy a magyarországi infláció tartósan túllépje az MNB célszintjét.

A Bank of America-Merrill Lynch közgazdászai azzal számolnak előrejelzésükben, hogy az olajárak csökkenéséből eredő bázishatások már a múlt havi inflációra is hatást gyakorolhattak. A ház - a lassulást, illetve stagnálást jósló szélesebb londoni konszenzustól eltérve - augusztusra 0,6 százalékig gyorsuló éves magyarországi inflációt valószínűsít előrejelzésében. A cég elemzői is azt várják, hogy a bázishatások az idei év végéig fokozatosan 2 százalék környékére gyorsítják tovább az éves összevetésű inflációt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!