3p

Mindössze a 21. helyen áll hazánk az EU-s tagországok között az egy főre jutó bruttó hazai termék nagyságát tekintve. A szomszédos Ausztria kétszer, Görögország másfélszer nagyobb mutatóval büszkélkedhet hazánknál, de a szlovének, a csehek és a szlovákok is egyértelműen gazdagabbak nálunk. Ráadásul míg mi az elmúlt öt évben stagnáltunk ezen a téren, addig például Szlovákia nagy léptekkel törtetett előre.

Továbbra is az Európai Unió szegényebb országai közé tartozik Magyarország az egy főre jutó, PPS-ben kifejezett GDP nagyságát tekintve, áll az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn nyilvánosságra hozott elemzésében.

GDP: egy helyben toporgunk 

Ez a mutató Magyarországon az uniós átlag 63 százaléka volt 2009-ben, ami nagyságrendileg a jövőre már euróval fizető észtek (62) és a lengyelek (61) szintjének felel meg, és összességében a 21. helyre volt elég a 27 tagállam között. 

Hazánk az elmúlt három évben stagnált ebből a szempontból, hiszen 2008-ban és 2007-ben is ennyi volt az egy főre jutó GDP-nk az uniós átlaghoz mérten. 2006-hoz képest (66 százalék) már enyhe romlás következett be, 2005-höz viszonyítva viszont két százalékpontos javulás tapasztalható.


Eközben néhány szomszédunk ennél lényegesen nagyobb előrelépést könyvelhetett el: Románia a 2005-ös 35 százalékról 45 százalékra tornászta fel a mutatót 2009-re, Szlovákia pedig 55-ről 72 százalékra kúszott fel öt év alatt. 

Elöl a szlovének, hátul a bulgárok

Ami a többi térségbeli államot illeti, tavaly a csehek (80 százalék)  több mint húsz százalékkal nagyobb egy főre jutó GDP-vel büszkélkedhettek nálunk, a szlovénok (86) pedig harmadával gazdagabbak, mint mi. Lényegesen rosszabbul állnak viszont a litvánok (53 százalék) és a lettek (49 százalék), míg az EU legszegényebb országának Románia (45 százalék) és Bulgária (41 százalék) számít.

Érdekesség, hogy az államcsődtől csak összeurópai összefogással megmentett görögöknél (95 százalék) másfélszer nagyobb az egy főre jutó GDP, mint Magyarországon, Ausztria (124 százalék) pedig kétszeres előnyben van velünk szemben.

Utcahosszal vezet Luxemburg

Az EU-országok közül toronymagasan kiemelkedik Luxemburg (268 százalék), ahol az egy főre jutó bruttó nemzeti termék négyszerese hazánkénak, és nem panaszkodhatnak az amúgy szintén súlyosan eladósodott írek (131 százalék) és a hollandok (130 százalék) sem.


A miniállam kimagasló teljesítménye arra vezethető vissza, hogy ott nagyon magas az országban dolgozó külföldi állampolgárok részaránya. Az ő munkateljesítményük Luxemburg bruttó hazai termékét gyarapítja, a lakosságszámban viszont nem veszik őket figyelembe.

Albánia a tökutolsó

Ami az EU-n kívüli országokat illeti, a horvátok (64 százalék) a magyarral gyakorlatilag megegyező szinten állnak. A többi ex-jugoszláv tagállam már nem teljesít ilyen jól: Montenegróban 43, Szerbiában 37, Macedóniában 35, Bosznia-Hercegovinában pedig mindössze 30 százaléka az egy főre jutó GDP az uniós átlagnak.     

Európa legszegényebb országának Albánia (27 százalék) számít - az ottani egy főre jutó GDP kevesebb mint fele a magyarnak, alig több mint negyede az uniós átlagnak és csupán mintegy tizede Luxemburgénak.  

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!