Az előző évekhez hasonlóan idén is a kelet-kínai Sanghaj városát jelölte meg a szárazföldi Kína legversenyképesebb nemzetközi kereskedelmi központjaként a Sanghaji Pénzügyi és Gazdaságtudományi Egyetem nemzetközi gazdaságtani intézete rendes éves rangsorában. A 33 várost sorba állító listán második a dél-kínai Sencsen (Shenzhen), harmadik a főváros, Peking.
Sanghaj elsősorban a kereskedelmi-pénzügyi infrastruktúrája, ösztönző politikái és nemzetközi jellege miatt emelkedik ki a többi város közül, a növekedési potenciálját tekintve ugyanakkor több más várostól elmaradva csupán a negyedik helyen szerepel, Kuangcsou (Guangzhou), Hsziamen (Xiamen) és Sencsen (Shenzen) is megelőzi. Ennek oka - a felmérés készítői szerint -, hogy a városban továbbra is kezdetleges szinten van az elektronikus kereskedelem, kevés az e-kereskedelmi szolgáltató és szolgáltatás. A folyamatot a városvezetésnek kellene segítenie, az internetes kereskedelmi vállalatoknak a városba vonzásával kedvezmények révén.
A kínai régiók általános versenyképességét illetően Sanghaj idén elveszítette elsőségét Kínán belül. A Kínai Társadalomtudományi Akadémia (CASS) márciusban kiadott tanulmánya szerint a rangsort a nankingi székhelyű kelet-kínai Csiangszu (Jiangsu) tartomány vezeti, második a Kuangcsou (Guangzhou) központú dél-kelet-kínai Kuangtung (Guangdong) tartomány. Sanghaj csupán harmadik, a főváros, Peking a negyedik legversenyképesebb az országban.
MTI