"A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2011 harmadik negyedévében 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedés hajtóereje elsősorban a mezőgazdaság, másodsorban az ipari export volt" - olvasható a kedd reggeli becslésben.
A gazdaság teljesítménye az első három negyedévben 1,8 százalékkal bővült. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek - figyelmeztet a KSH.
A vártnál kedvezőbb harmadik negyedéves szám mellett további jó hír, hogy a második negyedéves adatot is felfelé módosították: a szezonálisan és naptárhatástól megtisztított év/év alapú növekedés 1,2 százalék helyett 1,7 százalék volt, míg az első negyedévhez képest a korábban gondolt stagnálás helyett 0,2 százalékkal növekedni tudtunk már április és június között is.
A harmadik negyedéves adat egyébként kellemes meglepetést okozott, hiszen az elemzők többsége a gazdaság lassulására számított a második negyedévhez képest, ezzel ellentétben gyorsult a növekedés.
A közölt adat egyébként ismét alátámasztja a magyar és a német gazdaság szoros kapcsolatát, hiszen a kedd reggel megjelent német GDP-adat szintén kedvező volt, éves szinten 2,6 százalékos bővülést mutatott. További hasonlóság, hogy a németek is felfelé módosították a második negyedéves adatokat utólag.
Előzetesen egyébként elsősorban az export lassulása miatt lehetett romló gazdasági teljesítményre számítani: a második negyedéves 473,6 milliárd forint után 447,7 milliárd forint volt a többlet július és szeptember között.
Kedvező, hogy a negyedéves alapú, illetve a szezonálisan és munkanaphatásokkal kiigazított növekedés az első és a második negyedévben gyorsabb volt a korábban közöltnél, ami feltehetően a várnál nagyobb mezőgazdasági kibocsátásnak köszönhető - vélekedik Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője hozzáteszi: negyedéves alapon az ipari termelés újra gyorsult, míg kéthavi adatok (július-augusztus) alapján az építőipar és a kiskereskedelmi forgalom marginális növekedést mutatott.
"A hazai GDP-t továbbra is az export húzta, azonban feltehetően a fogyasztás a magánnyugdíj pénztári hozamok elköltése miatt stabilizálódott, míg a beruházásokat egyes nagy feldolgozóipari beruházások javíthatták, bárt ez utóbbi éves szintén még valószínűleg visszaesést mutatott. A külső konjunktúra egyértelmű lassulása és a hazai megszorítások miatt a következő negyedévekben jóval gyengébb eredményekre lehet számítani. A negyedik negyedévben bázishatás miatt hasonló mértékű lehet az éves növekedés, így az idei évre 1,7 százalékos növekedésre számítunk. A jövő év elején tovább lassul a növekedés, amit részben ellensúlyoz a kecskeméti Mercedes üzem termelésbe helyezése, így 2012-ben 0,8 százalékos, majd 2013-ban enyhén gyorsuló, 1,9 százalékos GDP-növekedésre számítunk" - összegzi Suppan.
Mire számíthatunk a folytatásban?
A 2011-es év egészére a szakemberek többsége 1,5 százalék körüli, vagy annál kicsivel nagyobb növekedést tart elképzelhetőnek. Mivel az első három negyedévben 1,8 százalékos volt a bővülés tavalyhoz képest, ezért ha a vártnak megfelelő teljesítményt hoz a magyar gazdaság, akkor is visszaesés lesz a bővülés dinamikájában a negyedik negyedévben. Egyedül a kormány tart már csak ki a 2 százalékos idei növekedési prognózisa mellett.
Hosszabb távon, a 2012-es növekedési prognózisokat tekintve sokkal nagyobb a szórás, hiszen ugyan a többség még mindig enyhe növekedésre számít, de az elemzők is a kockázatokra figyelmeztetnek a nemzetközi gazdaság lassulása miatt. A kormány hivatalos előrejelzése továbbra is 1,5 százalékos növekedést jelez előre, ami kifejezetten optimistának mondható a piachoz képest.
A legpesszimstábbak közé sorolható elemzőcégek, mint például a GKI már egy százalék körüli gazdasági visszaesést valószínűsítenek 2012-re. A legfrissebb előrejelzés szerint a Magyar Nemzeti Bank is már csak 0,6 százalékos növekedést tart valószínűnek 2012-ben, az Európai Bizottság pedig éppen a napokban csökkentette fél százalékra GDP-prognózisát.
Beke Károly
mfor.hu