4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

1,4 százalékkal növekedett a magyar gazdaság július és szeptember között a tavalyi év hasonló időszakához képest - derül ki a kedden közölt első becslésből. Vagyis az idén már biztosan nem süllyedünk recesszióba, legfeljebb 2012-ben. Mfor.hu-háttér.

"A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2011 harmadik negyedévében 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedés hajtóereje elsősorban a mezőgazdaság, másodsorban az ipari export volt" - olvasható a kedd reggeli becslésben.

A gazdaság teljesítménye az első három negyedévben 1,8 százalékkal bővült. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek - figyelmeztet a KSH.

A vártnál kedvezőbb harmadik negyedéves szám mellett további jó hír, hogy a második negyedéves adatot is felfelé módosították: a szezonálisan és naptárhatástól megtisztított év/év alapú növekedés 1,2 százalék helyett 1,7 százalék volt, míg az első negyedévhez képest a korábban gondolt stagnálás helyett 0,2 százalékkal növekedni tudtunk már április és június között is. 

A harmadik negyedéves adat egyébként kellemes meglepetést okozott, hiszen az elemzők többsége a gazdaság lassulására számított a második negyedévhez képest, ezzel ellentétben gyorsult a növekedés. 

A közölt adat egyébként ismét alátámasztja a magyar és a német gazdaság szoros kapcsolatát, hiszen a kedd reggel megjelent német GDP-adat szintén kedvező volt, éves szinten 2,6 százalékos bővülést mutatott. További hasonlóság, hogy a németek is felfelé módosították a második negyedéves adatokat utólag. 

Előzetesen egyébként elsősorban az export lassulása miatt lehetett romló gazdasági teljesítményre számítani: a második negyedéves 473,6 milliárd forint után 447,7 milliárd forint volt a többlet július és szeptember között.

Kedvező, hogy a negyedéves alapú, illetve a szezonálisan és munkanaphatásokkal kiigazított növekedés az első és a második negyedévben gyorsabb volt a korábban közöltnél, ami feltehetően a várnál nagyobb mezőgazdasági kibocsátásnak köszönhető - vélekedik Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője hozzáteszi: negyedéves alapon az ipari termelés újra gyorsult, míg kéthavi adatok (július-augusztus) alapján az építőipar és a kiskereskedelmi forgalom marginális növekedést mutatott.

"A hazai GDP-t továbbra is az export húzta, azonban feltehetően a fogyasztás a magánnyugdíj pénztári hozamok elköltése miatt stabilizálódott, míg a beruházásokat egyes nagy feldolgozóipari beruházások javíthatták, bárt ez utóbbi éves szintén még valószínűleg visszaesést mutatott. A külső konjunktúra egyértelmű lassulása és a hazai megszorítások miatt a következő negyedévekben jóval gyengébb eredményekre lehet számítani. A negyedik negyedévben bázishatás miatt hasonló mértékű lehet az éves növekedés, így az idei évre 1,7 százalékos növekedésre számítunk. A jövő év elején tovább lassul a növekedés, amit részben ellensúlyoz a kecskeméti Mercedes üzem termelésbe helyezése, így 2012-ben 0,8 százalékos, majd 2013-ban enyhén gyorsuló, 1,9 százalékos GDP-növekedésre számítunk" - összegzi Suppan. 

Mire számíthatunk a folytatásban?

A 2011-es év egészére a szakemberek többsége 1,5 százalék körüli, vagy annál kicsivel nagyobb növekedést tart elképzelhetőnek. Mivel az első három negyedévben 1,8 százalékos volt a bővülés tavalyhoz képest, ezért ha a vártnak megfelelő teljesítményt hoz a magyar gazdaság, akkor is visszaesés lesz a bővülés dinamikájában a negyedik negyedévben. Egyedül a kormány tart már csak ki a 2 százalékos idei növekedési prognózisa mellett.

Hosszabb távon, a 2012-es növekedési prognózisokat tekintve sokkal nagyobb a szórás, hiszen ugyan a többség még mindig enyhe növekedésre számít, de az elemzők is a kockázatokra figyelmeztetnek a nemzetközi gazdaság lassulása miatt. A kormány hivatalos előrejelzése továbbra is 1,5 százalékos növekedést jelez előre, ami kifejezetten optimistának mondható a piachoz képest.

A legpesszimstábbak közé sorolható elemzőcégek, mint például a GKI már egy százalék körüli gazdasági visszaesést valószínűsítenek 2012-re. A legfrissebb előrejelzés szerint a Magyar Nemzeti Bank is már csak 0,6 százalékos növekedést tart valószínűnek 2012-ben, az Európai Bizottság pedig éppen a napokban csökkentette fél százalékra GDP-prognózisát.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!