Az Európai Parlament gazdasági bizottsága előtti szokásos meghallgatásán elmondta, az euróövezet ma nem lenne ilyen helyzetben, ha ezekkel a lehetőségekkel korábban teljes egészében éltek volna. Hozzátette: olyan (régi vagy új) szankciók kellenek, amelyek szinte automatikusan alkalmazandók a hiány túllépése esetén. Egyetértett a bankelnök az Európai Bizottság ellenőrzési jogkörének növelésével is, beleértve a tagországok költségvetésének előzetes megvizsgálását.
Trichet nem zárta ki, hogy később akár uniós szerződésmódosításra is sor kerül a pénzügyi fegyelem növelésének érdekében. Beszédében a francia szakember emlékeztetett arra is, hogy az Európai Unió tagországai között válságos időkben mindig növekedett az összetartás. Hangoztatta, hogy a döntéseket 27-es, tehát teljes uniós szinten kell meghozni, és valamennyi tagországra kell vonatkoztatni is.
Üdvözölte, hogy a tagállamok vezetői múlt heti brüsszeli találkozójukon úgy döntöttek: nyilvánosságra hozzák a bankok fizetőképességéről végzett vizsgálatok, az úgynevezett stressz-tesztek eredményét. "Ez nagyon jó döntés" - szögezte le. Hangoztatta azt is, hogy az EKB nem politikai nyomásra döntött egyes tagországok államkötvényeinek megvásárlása mellett, hanem a piaci helyzetet elemezve. Képviselői kérdésekre válaszolva üdvözölte Trichet a jüan árfolyamának rugalmassá tételére vonatkozó kínai döntést is. Úgy vélte, jó irányba tett lépésről van szó.
MTI