3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt egy évben már-már legendássá vált a Kósa-Szijjártó páros neve azok után, hogy tavaly szinte csődben látták Magyarországot, amit a piac is kishíján bekajált nekik. A jelek szerint a két úriember megunta egymás társaságát, a héten Matolcsy Györgyöt is maguk közé fogadták. Talán az elmúlt egy év tapasztalataiból okulva a miniszter már kevésbé ijesztett rá a befektetőkre, de ahhoz pont elég volt ez is, hogy egy picit lökjön lefelé a forinton. Mfor.hu-szubjektív.

Meglepetésként érte a piacot a Reuters szerda délutáni híre, mely szerint a korábbi 190 forintról szóló pletykákkal ellentétben a kormány 160 forinton rögzítené a svájci frank és 250 forinton az euró árfolyamát a devizahitelesek megmentése érdekében. A hírügynökség értesülései szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Bankszövetségnek írott levele arra is kitér, hogy a korábbi "2013-tól biztos nem lesz bankadó" kezdetű mondatok is csak lózungok voltak: 2013-14-ben a jelenlegi összeg felét várja a kormány a pénzintézetektől.

A laikusokban talán felvetődhet a kérdés, miért is rossz a forintnak az, ha további egy-két évig sarcoljuk a bankokat. Hiszen ettől elvileg egyenesben lesz a költségvetés, maradhat az alacsony hiány, mindenki boldog lesz az országban csak a csúf, gonosz bankvezérek nem. Ebben az esetben a kulcsszó a hitelesség. Tőlünk nyugatra nem szokták szeretni azt, ha valaki mond valamit, majd két hónap múlva "Bocs, mégsem, tévedtem". Szóval ez talán nem is annyira gazdaságpolitika, mint inkább politikai kultúra kérdése.

Az első meglepetés után azért felfedezhető némi koncepció: kedden már Dabasi Tamás "főkéményseprő" megágyazott a szerdai hírnek, amikor azt mondta, hogy a miniszterrel történt egyeztetésen szóba került a 160 forintos árfolyamrögzítés. Emellett azonban még szó nélkül elment a piac, hiszen a fenti úriember közelről sem nevezhető hivatalos forrásnak.

Ezt követte aztán a Reuters szerdai híre, melynek külön érdekessége, hogy az NGM semmiféle hivatalos reakciót nem adott ki, azaz megint a régi nóta: "sem megerősíteni, sem cáfolni". Mindez csak azért volt meglepő, mert az elmúlt hetekben ahányszor kiszivárogtak információk a kormány és a bankok közti tárgyalásokról, azonnal igyekeztek cáfolni azokat, hangsúlyozni, hogy nincs megállapodás a felek között. Távol álljon tőlem, hogy feleslegesen kombináljak, de a fentiek fényében óhatatlanul arra gondol az ember, hogy esetleg szándékos kiszivárogtatásról van szó.

Ha pedig ebből indulunk ki, akkor annak két ésszerű oka lehetett. A kevésbé ésszerű az, amin már tavaly nyáron is polemizáltunk, hogy esetleg a kormány nem örül túlságosan a nagyon erős forintnak. Régi vita a magyar gazdaságpolitikában a kívánatos árfolyam, hiszen a sok százezer devizahiteles annak örül, ha csökken a törlesztőrészlete, míg az exportra termelő vállalatok talán szívesebben látnának egy 280 feletti euróárfolyamot.

Véleményem szerint a valószínűbb magyarázat a piac tesztelése lehetett. Egyszerűen a kormány kíváncsi arra, hogyan reagálnak a befektetők egy a korábban megjelentnél radikálisabb adósmentő csomagra. Könnyen lehet, hogy majd ez a reakció dönti el, hogy végül 160 vagy 190 forint lesz-e a rögzítendő frankárfolyam, vagy esetleg valahol a kettő között.

BK

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!