4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Durván lefokozta a görög államkötvények kockázati szintjét az egyik legjelentősebb hitelminősítő. A négy fokozattal történő hátrasorolás a hellének helyzete ellenére is példátlan, két kategóriánál drasztikusabb visszalépésre szinte soha nem kerül sor.

Meredek visszaminősítéssel a befektetésre ajánlott fokozat alá sorolta vissza Görögország adósosztályzatait hétfőn a Moody's Investors Service, az euróövezeti/IMF támogatási program végrehajtását veszélyeztető kockázatokra hivatkozva. A hitelminősítő londoni bejelentése szerint a görög kormánykötvények besorolása egyszerre négy fokozattal, az eddigi elsőrendű "A3"-as szintről "Ba1"-re módosul a cég listáján. Ez igen agresszív visszaminősítés a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban, amelyben már két fokozatnyi osztályzatrontás is ritka a szuverén adósok esetében.

A Moody's osztályzati metodikájában a - más hitelminősítők módszertanában "BBB mínusz"-nak megfelelő - "Baa3" a még befektetésre ajánlott legalsó besorolási szint; a Görögországnak most megadott "Ba1"-es (BB plusz) fokozat ennél eggyel alacsonyabb, és már a spekulatív sávban van.

Nemrég egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is agresszív mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá, vagyis spekulatív - "bóvli" - szintre, "BB plusz"-ra rontotta Görögország adósbesorolásait, arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre szűkebbek a görög kormány gazdaságpolitikai lehetőségei az államadósság-folyamatok fenntartható pályára állítására.

Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre több hitelminősítő befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben. A "három nagy" közül már csak a Fitch Ratings sorolja befektetésre ajánlott szintre a görög adósságot, "BBB mínusz" besorolással; igaz, ezt leminősítést valószínűsítő negatív kilátás egészíti ki.

A Moody's az agresszív hétfői leminősítéshez fűzött londoni elemzésében azt írta: az euróövezet és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által összeállított támogatási csomag gyakorlatilag kiiktatja a likviditási problémákból eredő nem törlesztővé válás rövid távú kockázatait, és olyan hiteles, kivitelezhető szerkezeti reformok végrehajtásához nyújt ösztönzést, amelyek nagy valószínűséggel kezelhető szinten stabilizálnák a görög kormány előtt álló adósságszolgálati követelményeket.

A programhoz kapcsolódó makrogazdaság és végrehajtási kockázatok azonban olyan jelentősek, hogy inkább megfelelnek a "Ba1"-es adóskockázati besorolásnak - áll a Moody's indoklásában. A hitelminősítő szerint az új osztályzat a törlesztési leállás nagyobb, jóllehet továbbra is alacsony rizikóját tükrözi. E kockázat abból ered, hogy jelentős bizonytalanságok övezik a görög kormány által elkezdett stabilizációs intézkedések időzítését és a gazdasági növekedésre gyakorolt hatásait - áll az elemzésben.

A Moody's ugyanakkor közölte: alapeseti forgatókönyve az, hogy Görögország végrehajtja azokat a gazdaságpolitikai átalakításokat, amelyek révén a hazai össztermékhez mért államadósság-ráta 2013-ban 150 százalék környékén stabilizálódhat, és utána a költségvetési bevételek arányában számolt kamatköltségek már fokozatosan csökkenésnek indulhatnak. A hitelminősítő előrejelzése szerint ez utóbbi ráta 2014-ben várhatóan 20 százalék lesz.

A londoni elemzői közösségben ugyanakkor többen azt jósolják, hogy a görög költségvetési konszolidáció ára súlyos recesszió lehet, és egyes vélemények szerint ez akár adósságállományának átstrukturálására is kényszerítheti Görögországot.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júniusra szóló legfrissebb világgazdasági prognózisában azt írta: éppen a hatalmas görög kiadáscsökkentési tervek miatt a hazai össztermék olyan mértékű visszaesésétől lehet tartani, hogy az ebből eredő államháztartási jövedelemkiesés semlegesítheti a konszolidációs erőfeszítések hatásait. További aggodalom forrása a lakossági tiltakozás, ami a kormányzati eltökéltség gyengüléséhez vezethet.

Mindezek alapján az EIU londoni elemzői azt jósolják, hogy Görögország - valószínűleg 2012-ben, amikor "a piac erre már jobban fel lesz készülve" - rákényszerül adósságszerkezetének átalakítására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!