Az IMF hatalmi viszonyainak átrendezésével a világgazdaság tényleges erőviszonyai kapnak hangsúlyt: az egyre nagyobb gazdasági erőt képviselő küszöbországok - köztük India és Kína - tényleges gazdasági potenciáljuknak megfelelően vehetnek részt a szervezetben.
Kína máris üdvözölte az átalakítást: a kínai jegybank kormányzója kjongdzsui nyilatkozatában támogatásáról biztosította a reformot, amely által - mint mondta - a felzárkózó országok nagyobb képviseletet és beleszólást kapnak a valutaalap ügyeibe. Kína a reform nyomán a 187-tagú szervezet 3. számú tagja lesz, az eddigi 6. helyről előrelépve. Új kvótája 6,19 százalék az eddigi 3,65 százalék helyett.
Hasonlóképpen pozitívan nyilatkozott az indiai pénzügyminiszter, miután a reform nyomán India az IMF 8. legnagyobb tagjává lesz, 2,75 százalékos kvótával. Pranab Mukherdzsi úgy vélekedett, hogy a kvótarendszer most képviseli a valóságos gazdasági erőt, a változtatás nélkül az IMF hitelessége kérdőjeleződne meg.
Az új rendszer szerint Oroszország az IMF 9., míg Brazília a 10. tagja lesz. A felzárkózó piacok együttesen 42,29 százalékos súllyal szerepelnek a reform értelmében az IMF új kvótarendszerében. Európának az új rendszer szerint két helyet kell átadnia a továbbra is 24 tagú Végrehajtó Tanácsban.
MTI/mfor.hu