3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország két helyet javított idén az országok versenyképességi listáján, és már a 48. helyen szerepel a 60-ból. Ezzel megelőztük Ukrajnát, és már Peru, illetve Kolumbia is mögöttünk van.

Javult Magyarország versenyképessége a Svájci IMD üzleti iskola idei Évkönyve szerint. A rangsort négy fontos dimenzió alapján állítják össze minden évben. Ezek a gazdasági teljesítmény, a kormányzati hatékonyság, az üzleti hatékonyság és az infrastruktúra. Az évkönyv nagyobb részben a 2013-as hivatalos statisztikákra, kisebb részben pedig egy 4300 vállalatvezető körében végzett véleményfelmérésre épít.

Magyarország gazdasági teljesítménye a külkereskedelem és a tőkebefektetés javuló trendjei, valamint a megélhetéssel kapcsolatos költségek csökkenése következtében, a tavalyi 44. pozícióról a 32. helyre került. A kormányzati hatékonyságunk, ha kis mértékben is, de romlott, a tavalyi 52. helyről az 53.-ra esett. Bár a fiskális mutatók számszakilag javultak, az átláthatóság érezhetően romlott, illetve a kormányzat nem tudott választ adni az elöregedő társadalom által megtestesített és továbbra is jelen lévő kihívásokra. A megkérdezett vállalatvezetők az elért eredmények fenntarthatóságát kérdésesnek gondolják, elég csak a válságadókra való támaszkodásra, vagy az egyszeri eredményt hozó intézkedésekre gondolni.

Az üzleti hatékonyság szintén romlott, az 55.-ről az 56. helyre csúszott. Ez leginkább a termelékenységet és a beruházási kedvet méri, de a rossz helyezésben benne van a fiatalok magas elvándorlási kedve is. A vállalatvezetők a közpolitika globalizációval szembeni hozzáállását is megemlítették. Egy helyet javítottunk az infrastruktúra területén, és már a 37. helyen állunk. Ebben szerepet játszik a magas technológia-tartalmú export alakulása, mint a technológiai infrastruktúra fokmérője. A lassú javulás ugyanakkor annak a számlájára írható, hogy a fenntartható fejlődés, az innovációs kapacitás és a zöld technológiák felfutásában bizonytalanságok vannak.

A visegrádi országok közül Magyarország birtokolja a legrosszabb pozíciót. Szlovákia szintén két helyet javítva a 45. helyen áll, Lengyelország 3-at rontva a 36.-on Csehország pedig kettőt javítva a 33.-on. A régiós országok között megelőztük Ukrajnát (49.), Szlovéniát (55), Bulgáriát (56) és Horvátországot (59). A sereghajtó Venezuela, míg az élen az USA, Svájc, Szingapúr, Hong Kong, Svédország és Németország áll.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!