Javult Magyarország versenyképessége a Svájci IMD üzleti iskola idei Évkönyve szerint. A rangsort négy fontos dimenzió alapján állítják össze minden évben. Ezek a gazdasági teljesítmény, a kormányzati hatékonyság, az üzleti hatékonyság és az infrastruktúra. Az évkönyv nagyobb részben a 2013-as hivatalos statisztikákra, kisebb részben pedig egy 4300 vállalatvezető körében végzett véleményfelmérésre épít.
Magyarország gazdasági teljesítménye a külkereskedelem és a tőkebefektetés javuló trendjei, valamint a megélhetéssel kapcsolatos költségek csökkenése következtében, a tavalyi 44. pozícióról a 32. helyre került. A kormányzati hatékonyságunk, ha kis mértékben is, de romlott, a tavalyi 52. helyről az 53.-ra esett. Bár a fiskális mutatók számszakilag javultak, az átláthatóság érezhetően romlott, illetve a kormányzat nem tudott választ adni az elöregedő társadalom által megtestesített és továbbra is jelen lévő kihívásokra. A megkérdezett vállalatvezetők az elért eredmények fenntarthatóságát kérdésesnek gondolják, elég csak a válságadókra való támaszkodásra, vagy az egyszeri eredményt hozó intézkedésekre gondolni.
Az üzleti hatékonyság szintén romlott, az 55.-ről az 56. helyre csúszott. Ez leginkább a termelékenységet és a beruházási kedvet méri, de a rossz helyezésben benne van a fiatalok magas elvándorlási kedve is. A vállalatvezetők a közpolitika globalizációval szembeni hozzáállását is megemlítették. Egy helyet javítottunk az infrastruktúra területén, és már a 37. helyen állunk. Ebben szerepet játszik a magas technológia-tartalmú export alakulása, mint a technológiai infrastruktúra fokmérője. A lassú javulás ugyanakkor annak a számlájára írható, hogy a fenntartható fejlődés, az innovációs kapacitás és a zöld technológiák felfutásában bizonytalanságok vannak.
A visegrádi országok közül Magyarország birtokolja a legrosszabb pozíciót. Szlovákia szintén két helyet javítva a 45. helyen áll, Lengyelország 3-at rontva a 36.-on Csehország pedig kettőt javítva a 33.-on. A régiós országok között megelőztük Ukrajnát (49.), Szlovéniát (55), Bulgáriát (56) és Horvátországot (59). A sereghajtó Venezuela, míg az élen az USA, Svájc, Szingapúr, Hong Kong, Svédország és Németország áll.
Szász Péter
mfor.hu