Valamennyi stratégiai tulajdonos képviselője hangsúlyozta: bíznak a magyar bankrendszer jövőjében, hosszú távon érdekeltek az itteni piacon és további fejlesztéseket, a fiókhálózat bővítését tervezik. A bankárok - a magyar kormányfőtől eltérően - úgy vélekedtek: éles verseny van a bankpiacon, ami a továbbiakban erősödni fog. A konszolidáció várhatóan folytatódik, aminek bőven van tere: míg a hasonló méretű országokban két-három piaci szereplő dominálja a lakossági bankpiacot, Magyarországon tíz bank osztozik rajta.
A kis hazai piac versenyhátrányt jelent, nem gazdaságos a termékfejlesztés, ezért döntött úgy a KBC, hogy létrehoz egy "második hazai piacot" - mondta el a konferencián André Bergen, a KBC Csoport vezérigazgatója. A K and H Bankot tulajdonló belga bank-biztosító csoport azért választotta a régiót befektetési terepül, mert az unióhoz újonnan csatlakozó országokban erős konvergenciára számított, továbbá, mert a pénzügyi közvetítés szintje jelentősen elmaradt a nyugat-európaiétól.
"Abban, hogy a Bayern LB részesedést szerzett az MKB Bankban az első magyarországi bankprivatizáció során, nagy szerepe volt a magyar és a bajor kormány kitűnő kapcsolatának, annak, hogy Münchenben bíztak a magyar gazdasági fejlődésben és a politikai rendszerben" - mondta el Werner Schmidt, az MKB-ban ma már főrészvényes Bayern LB elnöke. Az MKB-t jó befektetésnek értékelte, amely sokkal jobb eredményt produkált, mint amit Németországban el lehetett volna érni. A német tulajdonos régiós stratégiai céljának elérésében - jelentős univerzális bankká szeretne válni a dél- és kelet-európai térségben - az MKB-t tekinti hídfőállásnak, vagyis magyar leánybankján keresztül terjeszkedik.
Csányi: elégedettek lehetnek a régióban befektetők
A magyar bankok közül eddig csupán az OTP Bank és az MKB akvirált bankot külföldön, a többiek a határon átnyúló szolgáltatásokkal - jellemzően finanszírozással - lépték át a határt. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint a magyar bankok terjeszkedési lehetőségeit behatárolja, hogy tulajdonosaik a régió más országaiban is jelen vannak, s az anyabank áll az akvizíciók mögött. Az OTP-t ilyesmi nem korlátozza, tulajdonosi szempontból különleges helyzetben van, ami annak köszönhető, hogy a tőzsdén keresztül privatizálták, míg a többi hazai bankot stratégiai befektetőknek értékesítették.
Az OTP első embere szerint a befektetők elégedettek lehetnek régiós befektetéseik megtérülésével. Az UniCredito realizálta a legtöbb nyereséget - mondta -, eszközeinek egyharmada, nyereségének 60 százaléka származik a régióból, míg bevételarányosan a Raiffeisen, eszközarányosan az OTP a legjobb. Az OTP számára az idei az integráció éve, 2008-tól azonban újabb akvizíciós hullám következhet - erősítette meg most is Csányi, hozzátéve: egy-másfél éven belül elfogynak a megvásárolható bankok a régióban.
A Budapest Bank tulajdonosának is tervei vannak a magyar piacon
"A Budapest Bankot tulajdonló GE erősen elkötelezett a magyar piac mellett, ambiciózus tervei vannak" - hangsúlyozta a konferencián William H. Cary, a GE Money elnök-vezérigazgatója is: a fiókhálózat és termékek fejlesztése mellett a következő években jelentős befektetéseket terveznek a technológiai rendszerek fejlesztésére is.
Guido Ravoet, a 27 nemzeti bankszövetséget képviselő Európai Bankföderáció főtitkára az Európai Bizottság véleményére reagálva kijelentette: azon állítás, hogy a lakossági banki szektorban hiányzik a verseny, nem szilárd gazdasági elemzésekre épül, az európai bankszektor nagyon is versenyképes környezetben működik. Egyetértett ugyanakkor azzal, hogy a fogyasztóvédelemre szükség van, ez előfeltétele a határon túli integrációnak. A túlszabályozás azonban növeli a költségeket, ezért kevesebb, de jobb szabályra van szükség, amihez előzetes hatásvizsgálatokat kell végezni - tette hozzá.