3p

Kedden publikálta az Európai Bizottság az őszi gazdasági jelentését a tagállamokra vonatkozón. Hazánk esetében lassuló növekedést, 3 százalék alatti költségvetési hiányt és csökkenő államadósságot várnak.

Az Európai Bizottság őszi gazdasági jelentésében szinte minden fontos mutatóban javított a várakozásain a tavaszi véleményéhez képest. Így a korábban prognosztizált 2,3 százalékos idei növekedést a kormányéval megegyezőre, 3,2 százalékra javította, míg a jövő évit 2,1-ről 2,5-re emelte. Értékelésük szerint az idei év második felében már megmutatkoztak a lassulás jegyei: az építőipar és az ipar területén, a következő néhány évben az egyszeri húzóerőként megjelenő beruházások és export ereje halványodni fog. Ugyanakkor továbbra is a belső fogyasztás lesz a növekedés húzóereje, és a beruházások helyett a fogyasztásra helyeződik a hangsúly. Az export is várhatóen enyhén csökken a főbb kereskedelmi partnerek alacsonyabb kereslete miatt, miközben a behozatalt főként a magánbehozatal fogja táplálni.

A fogyasztást erősíti a plusz jövedelem, melyet a háztartások a bankok elszámoltatásának  köszönhetően kaphatnak.

Az EB szerint is tovább csökkenhet a munkanélküliség és növekedhet a foglalkoztatás, azonban utóbbit a közmunkaprogramokkal továbbra is "támogatni kell". 

Az infláció az idei évi 0,1 százalék után jövőre 2,5 százalékra emelkedhet, az indoklás szerint a gyengébb forint árfolyam beépül majd idővel a fogyasztói árakba. 2016-ra már 3 százalékos pénzromlási ütemet prognosztizálnak a brüsszeli szakértők.

A kockázatok... 

Tekintettel arra, hogy a magyar államadósság jelentős része devizában denominált, hazánk ki van téve a nagy központi bankok monetáris szigorításának. Mindez a felárakban és a gengülő forint formájában jelentkezhet kockázatként, ami viszont a háztartások mérlegét gyengíti. A visszafogott külső kereslet végeredményként alacsonyabb növekedéshez és alacsonyabb inflációhoz is vezet Brüsszel szerint. Sőt, hazánkat igencsak súlyosan érinti az orosz-ukrán elmélyülő konfliktus mind a gazdaság, mind pedig a pénzügyi csatornákon keresztül. 

Pozitív kockázatként értékelik ugyanakkor a hitelezési hajlandóság gyorsabb visszaállítását, amely a beruházásokon keresztül nagyobb növekedési ütemet eredményezne. 

A költségvetésről 

Bár a tavaszi előrejelzéshez képest javult a költségvetési helyzet a brüsszeli szakemberek szerint, továbbra is 2,9 százalékos hiányt prognosztizálnak az idei évre, jövőre pedig 2,8-at. A javulás egyébként két dolognak köszönhető szerintük: egyrészt szignifikánsan jobbak a bevételi kilátások, másrészt a júliusban bejelentett költségvetési zárolások is javították a helyzetet. 

A jövő évi hiányvárakozással kapcsolatban ugyanakkor megjegyzik, hogy a prognózis készítésekor még nem volt ismert a 2015-ös költségvetési tervezet, tehát az előrejelzés alapjaként változatlan feltételeket vettek figyelembe. Az állami bérbefagyasztásoknak, a csökkenő állami beruházásoknak a választásokat követő évben csökkenő deficitet kell eredményezniük. 

Összességében egyébként kiegyensúlyozott költségvetési hiánypályát látnak a szakemberek. Pozitív kockázatként nevezték meg azt a plusz bevételt, ami az online pénztárgépek bevezetésének köszönhetően érkezhet a büdzsébe, negatív kockázat viszont az állami bérbefagyasztás, bizonytalanságot hordoz magában a helyi önkormányzatok mérlege, illetve az EU-források kapcsán tervezett pénzügyi korrekció is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!