Lettország számára jobb megoldás lenne a nemzeti valuta leértékelése, mint a jelenlegi árfolyamrendszer fenntartása, és a rendezett leértékelés nem járna tartós, járványos hatással a már most lebegő árfolyamrendszert alkalmazó térségi országokban, például Magyarországon, mivel ez utóbbiak valutái már átestek a kiigazításon, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport keddi elemzésében, amely tükrözi a lat leértékelését pártoló, egyre szélesebb citybeli konszenzust.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének elemzői szerint nem állja meg a helyét a lett valuta leértékelésével szembeni általános ellenérv, hogy az árfolyam-kiigazítás nyomán nőne a nem fizetővé váló adósok száma Lettországban. Az elemzés szerint a cég egyrészt nem hiszi, hogy a leértékelés több törlesztési leálláshoz vezetne, mint a "történelmi méretű" recesszió, másrészt az is kérdés, hogy "miért kell az egész (lett) gazdaságot a devizaadósok túszává tenni".
Hétfőn a Barclays Capital befektetési bankcsoport átfogó elemzése kétségesnek nevezi az euróhoz kötött jelenlegi szűk árfolyam-ingadozási rendszer fenntarthatóságát. A ház szerint a legnagyobb esélye annak van, hogy a lat árfolyamát átigazítják az ERM-2 átváltási rendszeren belül, és sávját a szokásos plusz-mínusz 15 százalékra bővítik ki.
A cég több lehetséges forgatókönyvet dolgozott ki. A hivatalos stratégiának - vagyis a most érvényes árfolyamrendszer fenntartásának egészen a 2013-ra várt lett eurócsatlakozásig - a Barclays Capital londoni elemzői 30 százalék esélyt adnak, megjegyezve: a lett gazdaságra és a valutára nehezedő nyomás miatt nehéznek bizonyulhat a jelenlegi rendszer fenntartása több éves távlatban. A következő forgatókönyv az árfolyamrendszer nem szabályozott körülmények között végbemenő összeomlása, amit a bankok elleni roham és a lat árfolyamának ugrásszerű gyengülése kísérne. A Barclays Capital ezt tartja a legkevésbé valószínűnek; a ház erre mindössze 10 százalékos esélyt ad.
Az összeomlás nagy járványveszéllyel járna, a betétesek még a balti térségben komoly érdekeltségeket fenntartó svéd bankrendszert is megrohanhatják, és a bankválság gyorsan átterjedne a szomszédos Észtországra és Litvániára is, áll az erre az esetre kidolgozott forgatókönyvben. Az árfolyamok a térség egészében nyomás alá kerülnének, különösen "az olyan sérülékenyebb bankrendszerű országokban", mint Magyarország és Ukrajna, de még talán Lengyelországban és Törökországban is, amelyek pénzügyi rendszere robusztusabb, de likvidebb is.
Az elemzés szerint szokásos körülmények között ennek a forgatókönyvnek sokkal nagyobb valószínűsége lenne a Barclays Capital által megállapított 10 százaléknál. A ház londoni elemzői azonban hangsúlyozzák, hogy a lett gazdaság viszonylag kis méretéből eredően viszonylag csekély a finanszírozási igény is. Emellett Lettországnak az e forgatókönyv elkerülésében érdekelt "erőteljes barátai" vannak: az EU, amelyet aggaszt egy térségi kiterjedésű válság lehetősége, Svédország, amely tudja, hogy a rigai veszteségeket végső soron Stockholmnak kellene kifizetnie, valamint "az alaposan felhizlalt" Nemzetközi Valutaalap (IMF).