Mivel túl gyorsan kaptak erőre a világ részvénypiacai, ebben az évben még egy nagyobb korrekcióval kell szembenéznünk, összességében azonban már bikapiacról beszélhetünk, vélekedett a Spiegel Online-nak adott interjúban Mark Möbius befektetési tanácsadó. A tőzsdeguru szerint összességében felfelé tartanak majd a piacok – elsősorban Kína, India és Brazília jeleskedik majd ezen a téren.
Hasonló véleményt fogalmazott meg egyébként a napokban Anthony Bolton: a Fidelity International befektetési igazgatója szintén a feltörekvő piacokban lát jövőt, ezek lehetnek a több éves rally húzóerői.
Az USA jár a legrosszabbul
Möbius szerint a bikapiac egészen addig tarthat, amíg elég likviditás van, és amíg nő a termelékenység. Ebben nagy szerepe lehet Kínának, amely tíz éve múlva egy szinten lesz majd az USA-val. Azonban Európa sem fog leszakadni – szerinte az öreg kontinens nagy előnye, hogy a keleti felében még alacsonyak a gyártási költségek, ráadásul ott hatalmas piac van kialakulóban. Az USA viszont - mint mondta - tovább csúszik majd lefelé a lejtőn, és a jövőben meg kell elégednie egy kisebb szereppel a világban.
A gazdasági válsággal kapcsolatban kifejtette: biztos abban, hogy azon már túl vagyunk. Már csak azért is, mert az Egyesült Államokban mindent megtesznek a visszacsúszás megakadályozása érdekében - Barack Obama elnök tanácsadói már egy újabb gazdaságélénkítő csomagot emlegetnek. Ráadásul a kínai export és több más tényező is növekedésre utal, magyarázta.
Möbius ezzel együtt kiemelte: annak érdekében, hogy a válság ne ismétlődjön meg, "a nagy amerikai bankokat szét kell verni", a kereskedelmi és a befektetési bankokat külön kell választani. Olyan pénzintézetekre van szükség, amelyek – mint fogalmazott - már nem túl nagyok ahhoz, hogy megúszhassák a csődöt.
Betiltaná a derivatívákat
Emellett - az újabb válság elkerülése érdekében - a jövőben be kellene tiltani a derivatívákat. Szerinte azok gyakorlatilag olyanok, mint a szerencsejáték, és még ma is hatalmas problémát jelentek a világgazdaság számára. Utalt arra, hogy a derivatívák összesen csaknem 600 ezer milliárd dollárnyi értéket jelentenek, ami a világ egy éves gazdasági teljesítményének (GDP) a tízszerese.
A tőzsdeguru figyelmeztetett: olyan sok pénzt öntöttek a piacokra, hogy az infláció hamarosan emelkedni fog, akár kétszámjegyű növekedés is elképzelhető - ez a veszély leginkább a fejlett ipari országokat, például az Egyesült Államokat fenyegeti.
Roubini buborékokat emleget
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem minden elemző látja olyan pozitívan a részvénypiacok jövőjét, mint Möbius és Bolton. Nouriel Roubini, egy másik közismert guru, a New York Egyetem professzora a napokban a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy a stabilitás érdekében hozott gazdaságélénkítő lépésekkel elültettük a pénzügyi instabilitás következő ciklusának magvait.
Hozzátette: a reálgazdaság felépülése nem tart lépést a piacokkal, és ha nem kezdődik meg gyors ütemű fellendülés, a piacok előbb vagy utóbb igazodnak a gyengébb gazdasági teljesítményhez. Rövid távon szükség van a monetáris és fiskális ösztönzőkre, hogy elkerüljük az újbóli visszaesést és a deflációt, de már most látható, hogy ez a "könnyű" pénz buborékokat kezd létrehozni a különböző piacokon.
Menedzsment Fórum