3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha évek óta hallhatjuk a kisebb állam célként való megjelölését a kormányzati szereplők részéről, eddig sokkal inkább a bővülés volt jellemző. Nem így 2016-ban!

A 2016-os költségvetési törvényjavaslat főszámai alapján jövőre látványosan csökken az állam mérete, melyet három aspektusból is alá tudunk támasztani:

  • nominálisan is kisebb államháztartási bevételek és kiadások,
  • jelentősen csökkenő GDP-arányos államháztartási bevételek és kiadások,
  • csökkenő adóbevételek a GDP arányában.

Ha összevetjük az idei és a jövő évi büdzsé főszámait, akkor az látható, hogy a 16 380 milliárdos bevételi főösszeg 15 789 milliárdra csökken, míg a kiadási főösszeg 17 258-ról 16 551 milliárdra. Ez előbbi esetben 3,6, utóbbinál pedig 4,1 százalékos nominális csökkenést jelent.

Mivel azonban emellé a GDP nominálisan 4,6 százalékkal növekedhet a makrogazdasági prognózis szerint (33 646 milliárdról 35 188-ra), a GDP-arányos mutatók is látványos zsugorodást mutathatnak majd jövőre.

A számok alapján idén a teljes magyar GDP 48,7 százalékának megfelelő bevételt irányítanak a költségvetésbe, addig jövőre ez már "csak" 44,9 százalék lehet. Ezzel párhuzamosan

a kiadási oldal 51,3 százalékról 47-re mérséklődhet a tervek szerint.

A költségvetés lábjegyzete alapján arra következtetünk, hogy ebben a zsugorodásban jelentős szerepe lehet annak, hogy az egyes kiadási (és bevételi) sorokon szereplő kisebb összeg döntően az európai uniós kiadások csökkenésének köszönhetőek, tekintve, hogy 2015-ben döntő részben kifut a 2007-2013-as programozási időszak projektjeinek kifizetése.

Persze, mindehhez arra is szükség van, hogy az év során ne legyenek jelentősebb beavatkozások a költségvetési folyamatokba, a gazdaság teljesítménye pedig a kormányzati várakozásoknak megfelelően alakuljon.

A teljes államháztartási bevételek és kiadások mellett a zsugorodó állam formálódására utal a központi költségvetés adóbevételeinek alakulása a GDP arányában. Ez alapján ugyanis kijelenthető, hogy 5 éve nem fizetett annyira kevés adót a magán- és a vállalkozási szektor, mint jövőre fog.

  • A gazdálkodói szervezetek befizetéseiből a GDP 3,6 százalékának megfelelő bevétele származik majd a büdzsének az idei 3,9 után.
  • A fogyasztáshoz kapcsolt adókból 13,1 százalék érkezik a mostani 13,2 után (nominálisan ugyan emelkedik jövőre ez a tétel, GDP-arányosan azért csökkenhet, mert nem nő annyival ez a sor, mint a GDP).
  • A lakosság befizetései pedig a tervek szerint a GDP 5,2 százalékának megfelelő összeget teszik majd ki az idei 5,4 százalék után.

Ha ezt a három főbb bevételi csoportot összeadjuk, akkor megállapítható, hogy a GDP 21,9 százalékának megfelelő összegre számítanak jövőre az államkasszába az idei 22,6 százalék után.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!