Az előzetes várakozásra rácáfolva csökkentette az MNB a jegybanki alapkamatot, hétfőn a Monetáris Tanács 25 bázispontos vágás mellett döntött. A keddtől 7,75 százalékra csökkentett jegybanki alapkamat hírére 247,20/30 forintra emelkedett az euró jegyzése a döntés előtti 246,80/90 forintról, számolt be az MTI.
A Monetáris Tanács megítélése szerint az elmúlt hónap adatai megerősítették, hogy az infláció túljutott a csúcsponton. Az inflációs alapfolyamatot megragadó rövidbázisú szezonálisan kiigazított maginfláció az árstabilitással összhangban álló 3 százalékos szintre csökkent. Ennek alapján mérséklődni látszik az a kockázat, hogy az inflációs várakozások magas szinten rögzülnek.
A kamatdöntést követően kiadott közleményében a Monetáris Tanács úgy vélte, az inflációs kilátásokat övező bizonytalanságok oldódása indokolja a csökkentést. Hozzáteszi azonban, hogy az inflációs folyamatokat övező bizonytalanság továbbra is óvatosságot indokol. Az irányadó kamat további csökkentése a kedvező befektetői kockázati megítélés fennmaradása esetén is csak akkor lesz lehetséges, ha az inflációs kockázatok tovább mérséklődnek - áll a közleményben.
Az áprilisi bérstatisztikák szerint a versenyszektor nominális béremelkedésének üteme emelkedik, az adatokat azonban torzítja a munkapiaci és adózási szabályok változásának hatása, illetve ebből következően a fehéredő gazdaság. A munkaerő-felmérésen alapuló statisztikák azt jelzik, hogy az eddig bekövetkezett béremelkedéshez a szolgáltató szektor a foglalkoztatottság csökkentésével alkalmazkodott. Ez azt vetítheti előre, hogy a fajlagos bérköltségek a korábban feltételezettnél kevésbé emelkednek, ami ugyancsak mérsékelheti az inflációs kockázatokat. Mindezeket visszaigazolja a piaci szolgáltatások árindexének eddigi alakulása - jegyzi meg a testület.
A piaci elemzők a korábbi hónapokban többször valószínűsítették a kamatcsökkentés, az év végéig pedig összességében száz bázispontos mérséklést vártak, a mai döntés meglepetésként hatott az elmúlt időszak makroadatainak fényében.
A bérkiáramlástól féltek
Az egy hónappal ezelőtti döntéskor éppen fordított volt a helyzet, akkor a vártnál kedvezőbb makroadatok miatt vártak többen kamatvágást, ám csalódniuk kellett. Hét tanácstag tartást javasolt, a hat csökkentéssel szemben, így májusban 8 százalék maradt a kamatszint. Az infláció a mostani magas szintről visszatér a középtávú célhoz, azonban a tervezettnél valamivel később: az év vége helyett a jövő év első negyedében - indokolta a korábbi döntést akkor Simor András jegybankelnök.
Épp a bérkiáramlás miatt vélték most úgy az elemzők, hogy a jegybank nem nyúl a kamathoz. Közleményeiben a Monetáris Tanács az utóbbi hónapokban kiemelten foglalkozott az erős bérnövekedés jelentette inflációs kockázattal és májusi döntését a kamatcsökkentés ellen is részben azzal indokolta, hogy a márciusi báradatok nem voltak megnyugtatóak. Áprilisban viszont tovább gyorsult a bruttó bérnövekedés éves üteme a jegybank által különösen figyelt privát szektorban, a márciusi 11,6 százalákról 12,1 százalékra. Az MNB korábban jelezte ugyan, hogy a bérnövekedések egy nehezen meghatározható hányada a feketegazdaság fehéredéséből származik, de arra is figyelmeztetett, hogy a megemelkedett bérköltségek inflációnövelő áremelésekre is csábíthatják a magánszektor egyes cégeit.
A nemzetközi piacokra is figyelni kell
Az elemzők szerint a közeljövőben az inflációs adatoktól sem lehet jelentős pozitív változást várni. Úgy vélik, lelassul az éves infláció csökkenése és júniusban 8,4 százalékos rátát várnak a májusi 8,5 százalék után. Mindezek a tényezők az elemzők szerint nehézzé tennék az MNB számára, hogy hitelesen megindokoljon egy kamatcsökkentést.
Az elemzők és a pénzpiaci kereskedők azért is voltak a változatlan alapkamat melletti véleményen, mert az elmúlt hetekben felerősödött a forint árfolyamának ingadozása. Bár a forint a múlt héten újra erőre kapott, a nemzetközi piacokon fennmaradt a bizonytalanság, amelyet az okozott, hogy a befektetők kevésbé számítanak kamatcsökkentésre az Egyesült Államokban, míg más nagy jegybankok kamatemelési ciklusban járnak.
Voltak ugyanakkor olyanok is, akik előrevetítették a mai kamatcsökkentést. A jegybank hétfőn csökkenti az alapkamatot 25 bázisponttal - mondta Belyó Pál, az Ecostat igazgatója egy délelőtti sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy ez a saját és nem a kutatóintézet véleménye.