A megszorító csomag a feltétele annak, hogy Írország megkapja azt a 85 milliárd euróra tehető nemzetközi hitelt, amiről még zajlik az egyeztetés az ír fővárosban az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank szakértőinek bevonásával.
A 160 oldalas dokumentum legfontosabb eleme, hogy egyebek mellett emelik az áfakulcsot: 2013-ban 22, 2014-ben 23 százalékra a jelenlegi 21 százalékról. Tervezik ingatlan-és vízadó bevezetését is, ugyanakkor a kormány nem engedett abból, hogy a korábbi gazdasági sikereket megalapozó, és az országba jelentős külföldi tőkét vonzó társasági adó 12,5 százalék maradjon.
A takarékoskodás nagy mértékben érinti a közszférát is: az állami szférában dolgozók létszámát a 2008-ashoz képest 24.750-nel csökkentik a négy és félmilliós Írországban, az újonnan felvett alkalmazottak bérét mérséklik. A közalkalmazottak béralapja 1,2 milliárd euróval csökken, s csökkentik a minimálbért. Tervbe vették a szociális kiadások fokozatos megnyirbálását is.
Az előirányzott 15 milliárd eurós összegből hat milliárd eurót, azaz a teljes megtakarítás 40 százalékát 2011-ben teljesíti a kormány.
Az ír kormány reményei szerint a GDP-arányos államháztartási deficit 2011-ben 9,1 százalék lesz és 2014-ben csökken 3 százalék alá. Az idén a hiány a modern kori Európa történetében egyedülálló méreteket ölt, várhatóan a GDP 32 százalékáéra fog rúgni, elsősorban amiatt, hogy az állam számolatlanul öntötte a pénzt a válság által sújtott bankrendszerre.
MTI