Megoszlanak a citybeli előrejelzések arról, hogy a magyar jegybank (MNB) pénzügypolitikai testülete ebben a hónapban rászánja-e magát egy újabb kamatcsökkentésre. A citybeli konszenzus az, hogy az idén van még mód egy kamatcsökkentésre, de több elemző azzal számol, hogy az elmúlt időszak piaci megingása miatt a monetáris tanács jövő hétfőn esedékes legközelebbi kamatdöntő ülésén inkább kivár.
Ez utóbbiak közé tartozik a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege, amelynek felzárkózó piaci szakértői kedden közölték: már nem várják, hogy az MNB a jövő hétfői ülésen újabb enyhítést jelent be. A kiugró kockázatkerülési hullám és a forintra nehezedő eladási nyomás miatt a magyar jegybank a BoA-ML londoni elemzőinek előrejelzése szerint ezúttal inkább az óvatosság felé hajlik majd.
A Goldman Sachs (GS) londoni befektetési részlegének elemzői "még egy utolsó", negyed százalékpontos kamatcsökkentést várnak jövő hétfőn, de szerintük is megvan annak az esélye, hogy a magyar jegybank most kivár, és a piacok stabilizálódása után hajtja végre ezt a kamatcsökkentést. A GS szakértői szerint ugyanis a felzárkózó térségi devizapiacok eladási hulláma, a forint árfolyam-veszteségei az euróval és a svájci frankkal - a lakossági devizaalapú hitelek két fő devizájával - szemben, valamint a magyar szuverén törlesztésleállási kockázat ellen köthető határidős biztosítási cserekontraktusok (credit default swaps, CDS) árazásának gyors megugrása azt jelenti, hogy az MNB Monetáris Tanácsa kevésbé hajlamos a monetáris enyhítésre.
Mindemellett az infláció - jóllehet lassul - az idei év egészében várhatóan az MNB célszintje felett marad, és az inflációs várakozások folyamatosan magasabbak még a legutóbb mért ütemnél is - érveltek a Goldman Sachs londoni elemzői.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői egyértelműen azzal számolnak, hogy az MNB jövő hétfőn nem változtat alapkamatán, ugyanakkor azt is valószínűsítik, hogy a magyar jegybank nem deklarálja nyíltan az enyhítési ciklus végét. A csoport elemzői felidézik Bihari Péter monetáris tanácstag minapi nyilatkozatát arról, hogy szünetelhet a tíz hónapja tartó magyar jegybanki kamatcsökkentési sorozat, miután az utóbbi időben romlott Magyarország kockázati megítélése és romlottak az inflációs kilátások is. A londoni bankcsoport szakértői közölték: véleményük szerint Bihari Péter kijelentései tükrözik a monetáris testület tagjai körében honos azon "széles körben elterjedt nézetet", hogy - hacsak a hétfői kamatdöntő ülésig nem következik be jelentős piaci javulás - most a kamattartás a kívánatos döntés.
A UBS bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor azzal számolnak, hogy ha a forint nem gyengül "drasztikusan" tovább, akkor elképzelhető jövő hétfőn egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentés. A ház szerint "a belső fogyasztás hiánya" hozzájárul az inflációs nyomás kordában tartásához, és a tavalyi áfa-emelésből eredő bázishatások révén az éves összevetésű infláció jó eséllyel 3 százalék közelébe csökken az idei év második felében. A UBS elemzői is elismerik ugyanakkor, hogy a legutóbbi piaci kilengések és a forintra nehezedő erős eladási nyomás szűkítheti az MNB mozgásterét.
MTI