Bár a képviselőház és a szenátus az utolsó pillanatban, a hét elején elfogadta az amerikai adósságplafon növelését és ezzel elhárult az USA technikai csődjének veszélye, a kompromisszumos megállapodásig „megtett politikai út” nem maradt következmények nélkül. Legalábbis a világ legnagyobb hitelminősítőjénél, a Standard & Poors-nál. Az S&P a péntek késő esti leminősítését legalábbis részben azzal indokolta, hogy a világ legnagyobb gazdaságának politikai rendszere már kevésbé stabil. „Az amerikai kormányzat és politikai elit kevésbé szilárd, kevésbé hatékony és kevésbé kiszámítható, mint azt korábban hittük”, tartalmazza a döntést indokló közlemény.
Emellett „természetesen” az S&P is megállapította, hogy a kompromisszum során megszületett költségvetési kiigazítás nem elégséges. Ez utóbbi indok nem jelent újdonságot, hiszen a keddi döntésre már aznap este reagáló másik két meghatározó hitelminősítő, a Moody’s és Fitch Ratings is arra figyelmeztetett, hogy ez csak az első lépés az amerikai költségvetés helyzetének konszolidációjában, amit további lépéseknek kell követnie. Érdekesség, hogy az S&P-vel ellentétben a Fitch arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai politikai közbeszéd "intenzitása és teátrális jellege" ellenére megvan a politikai akarat és a képesség a helyes döntések meghozatalára.
Az S&P-nél tehát az USA új adósbesorolása AA+, ráadásul továbbra is negatív kilátással, ami további leminősítést valószínűsít. A hitelminősítő szerint az elkövetkező 10 évben legalább 4 ezer milliárd dolláros költségcsökkentésre lenne szükség ahhoz, hogy az USA AAA besorolást kapjon. Az S&P elemzése szerint az USA mostani 14 ezer milliárdos adóssága a hét eleji kompromisszum után a következő 10 évben további 7 ezer milliárd dollárral fog nőni, így 2021-re a GDP arányos adósság 85 százalék lesz.
Az S&P késlekedése a másik két nagy hitelminősítőhöz képest – több forrás szerint is – nem véletlen; a cég ugyanis korábban a Fehér Háznak is elküldte a leminősítés tervezetét, ahol egy 2 ezer milliárd dolláros tétellel kapcsolatban kétségek merültek fel. Emiatt a kincstár képviselője kétségesnek minősítette a döntés indoklását. Egy biztos, a Capital Economics szakértői már kedden arra figyelmeztettek, hogy az S&P már ezen a héten meghúzhatja a ravaszt.
Az S&P döntésének piaci hatása bizonytalan, többek szerint a péntek napközbeni nagy esésben – a DJIA 416 pontot "járt be" a nap során, aztán az EKB döntése miatt végül pluszban zárt – a várható leminősítéssel kapcsolatos pletykáknak is szerepe volt. Bár a piacok hétfői reakciója még ismeretlen, egy biztos a kínai Dagong után az S&P is elvette az USA-tól a legmagasabb hitelminősítési besorolást.
mfor.hu