A Reuters adatközlése alapján a szeptember 12 - szeptember 16-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 1 százalékkal lett olcsóbb, a gázolaj ára 0,3 százalékkal csökkent, olvasható a GKI Energiakutató Kft. heti elemzésében. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,2-kal gyengült a dollárhoz viszonyítva. Az üzemanyagárak a héten a különböző hírek nyomán föl-le ingadoztak, csütörtökön emelkedtek meg jelentősebben, majd péntekre csökkentek az árak. A heti átlagos piaci ár- és árfolyam-változások alapján szeptember 21-én, szerdán, a benzin ára 2 forint körüli mértékben emelkedhet meg, de ez el is maradhat. A gázolaj ára várhatóan nem változik, esetleg kis, 2 forintos csökkenés is bekövetkezhet.
A spot olajár a héten csak csütörtökön drágult, a többi napokon mérséklődött az ár. Az árcsökkenés az olajkínálat növekedésének hírére következett be. Bejelentették, hogy Irán már közel jár a szankciók előtti kitermelési és exportszint eléréséhez, Szaúd-Arábia is növelte exportját, Nigériában és Líbiában várhatóan növekszik a kitermelés és az export. A nemzetközi energiaügynökség (IEA) szeptemberi jelentésében módosította korábbi számításait, s most csak 2017 második felére feltételezik, hogy a kereslet-kínálat egyensúlya bekövetkezik, s a készletszint mérséklődjön. A múlt heti adatok szerint az Egyesült Államokban a kőolaj készlet-szintje egy hét alatt kicsit csökkent, de a feldolgozott termékek készletei emelkedtek. Az olajár csökkenése ellenére az amerikai benzin ára megugrott, mivel meghibásodott a legfontosabb késztermék szállító vezeték a keleti parton és már egy hete áll. Ez a rövid határidőre vonatkozó benzinárakat megemelte, s a kutaknál is megugrottak az árak. Az amerikai benzin áremelkedése csak kissé gyűrüzött át Európába, pedig az export növekedése ezt lehetővé tenné. Szintén a benzin áremelkedése irányába mutat, hogy az Egyesült Államokban és Európában is karbantartási munkálatok miatt leállt egy-egy 400 millió hordó/nap feletti kapacitású finomító.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga másfél dollárral, 3 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajárak szerint az idei év harmadik negyedévében a 3 hónapos határidős olajár várható átlaga nem haladja meg az 50 dollárt, így sor kerül a hazai jövedéki adó emelésére 2016. október 1-től. A negyedik negyedévre vonatkozó határidős árak szintén nem érik el az 50 dollárt, így elképzelhető, hogy 2017. első negyedévében is megmarad a megemelt jövedéki adó.
Nem mindenkinek kell a benzinárak miatt aggódni
Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten nem változott, 1,7-2,7 dollár között ingadozik a 2 olajár különbsége.
A forint átlagos heti árfolyama az szeptember 12- szeptember 16-i héten 0,2 százalékkal gyengült a dollárhoz képest, a dollár árfolyam 276 forint körül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten közel 1 forinttal kellett többet adni egy dollárért. Az árfolyam a héten gyakorlatilag nem módosította az árak trendjét. Az árfolyam gyengülése a dollár erősödésével magyarázható, de a forint-euró árfolyam is gyengült.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalákos áfával is növelten – a heti változásoknál a benzin esetében nagyobb a bizonytalanság, mivel a különböző piacok eltérő mértékű változást mutattak. Várhatóan vagy nem lesz árváltoztatás, vagy 2 forint körüli emelés jelentkezhet, ha nem a mediterrán piac árait veszik figyelembe, illetve a hét második elében jelentkező áremelkedést érvényesítik a hazai árakban. A gázolaj esetében vagy nem lesz árváltoztatás, vagy legfeljebb két forintos csökkentés jelentkezhet. A fenti változtatásokkal a benzin ára 336, a gázolaj ára 337 forint/liter körüli szinten változhat, áll a GKI Energiakutató Kft. előrejelzésében.
mfor.hu