Az MNB közleménye szerint a jegybank saját döntése alapján részt vett az Európai Központi Bank euróövezeti hitelintézeteket érintő eszközminőségi vizsgálatában is, e piaci szereplők hazai leánybankjait áttekintve. A vizsgálatok tapasztalatait a jegybank felügyelési tevékenysége során hasznosítja.
A jegybanki közlemény emlékeztet arra, hogy az Európai Bankhatóság (EBA) felmérése az európai bankok sokkellenálló képességét hivatott felmérni hároméves időhorizonton egy hipotetikus kedvezőtlen makrogazdasági forgatókönyvet feltételezve.
A 2014. évi tesztben Magyarországról az OTP Bank Nyrt. vett részt, mert a magyarországi hitelintézeti szektor piacvezető intézménye, mérlegfőösszeg alapján 25 százalékot meghaladó piaci részesedéssel rendelkezik, és a közép-kelet-európai régió nyolc országában van jelen leányvállalatain keresztül.
Az EBA ajánlása alapján az MNB végezte az OTP részletes eszközminőség-vizsgálatát (AQR). Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsának döntése alapján - a piaci befektetői bizalom megerősítése érdekében - az OTP AQR vizsgálata az Európai Központi Bank (EKB) eszközminőség-vizsgálati módszertana alapján külső könyvvizsgáló cég bevonásával történt.
Az AQR vizsgálat az OTP Bank esetében a kockázattal súlyozott kitettségek több mint 50 százalékát, összesen 14 portfóliót fedett le: a nagyvállalati, valamint a kis- és középvállalati (KKV) portfóliókat a hazai banknál, illetve a lakossági jelzálog- és fedezetlen lakossági hiteleket mind a hazai, mind a leánybankoknál.
A tételesen átvizsgált vállalati mintán összességében értékvesztés-hiányt nem állapított meg a vizsgálat. Az OTP Bank érintett lakossági portfolióinál az EKB módszertana szerinti kollektív értékvesztési modell értékvesztés-többlettel számolt. Összességében az AQR vizsgálat csak kisebb eltéréseket és hiányosságokat állapított meg, amelyek nem tették szükségessé a stressz teszt alapjául szolgáló elsődleges alaptőke vagy más paraméterek módosítását.
Az OTP Bank szempontjából a stresszteszt legfontosabb eleme a hitelezési kockázatból adódó veszteségek számítása volt. A bankcsoport termékpalettája miatt jelentős volna a hitelezési veszteségek emelkedése egy esetleges stresszhelyzetben mind az alappályához, mind pedig a 2013 év végi tényadathoz képest. Ezek a hitelintézet mérleg szerinti eredményében is megmutatkoznak.
A stresszteszt legfontosabb eredményének számító tőkepozíció alapján azonban az OTP Bank eredménye jónak bizonyult, hiszen az elsődleges alaptőke mutatója – a stresszpályán elvárt 5,5 százalékot lényegesen meghaladva – 11,95 százalék lett a hároméves sokkpálya végén. A mutató a tőkekövetelményekről szóló uniós irányelv (CRD IV.) előírásainak teljes bevezetése mellett is 11,98 százalékos értéket érne el stresszhelyzetben, ami ugyancsak jó értéknek számít.
A pozitív végeredmény mellett azt is hangsúlyozni kell, hogy az OTP Bank a stressztesztben a módszertannak megfelelően nem vette figyelembe az elszámolási törvény előírásaiból származó veszteségeket, de a publikálandó táblázatokban feltüntette azt - áll a közleményben.
Az EBA stresszteszt eredményeinek közzétételével egyidejűleg hozta nyilvánosságra az Európai Központi Bank (EKB) saját átfogó értékelésű vizsgálati eredményeit, amely tartalmazza az eszközminőség-vizsgálat (AQR) és az EU stresszteszt eredményeit is. Az MNB részt vett az egyes euróövezeti bankok leánybankjainál az EKB követelményrendszere szerint lezajlott AQR vizsgálatban is. Ennek eredményei szintén alátámasztják a jegybank korábbi vizsgálatainak megállapításait. Az EKB AQR módszertani elemeit és eredményeit az MNB saját felügyelési tevékenységében is hasznosítja.
MTI