2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai parlament pénteki döntése alapján Li Ko-csiang, a korábbi első miniszterelnök-helyettes lett az ország új kormányfője - jelentette a kínai központi televízió.

A miniszterelnök személyére Hszi Csin-ping csütörtökön megválasztott államelnök tett javaslatot. Li biztos befutóként váltotta az idei parlamenti ülésszakon Ven Csia-paót az államtanács (kormány) élén, miután tavaly a Kínai Kommunista Párt kongresszusán a héttagú politikai csúcsvezetésbe választották. Az 57 éves, angolul jól beszélő politikusról azt tartják, hogy elődje nyomdokaiban elkötelezetten képviseli a gazdasági reform, a korrupcióellenes harc ügyét, s ebben partnere Hszi Csin-ping pártfőtitkár-államelnöknek.

Li a kelet-kínai Anhuj tartományból származik, onnan, ahonnan Hu Csin-tao jelenlegi elnök, s a jól értesült sajtó általában tényként emlegeti, hogy Hu kiválasztottja. Mi több, állítólag Hu néhány éve még őt szerette volna Hszi pozíciójába. Az új miniszterelnök a jó nevű Peking Egyetemen végzett jogi és gazdasági szakon, s eleinte a kínai kommunista ifjúsági szövetségben tett szert vezetői tapasztalatokra, 1993-tól öt éven át volt a szövetség első tikára. Negyvenhárom évesen lett az egyik legnépesebb tartomány, a közép-kínai Honan kormányzója, majd később párttitkára.

Kritikusai nem tartják elég erőskezűnek és határozottnak, megfigyelők tartanak attól, hogy a gazdaságban elodázhatatlannak tűnő reformok kivitelezésébe beletörhet a bicskája, ha ahhoz nem talál partnerekre a tárcáknál, a tartományoknál. A tavaly őszi pártkongresszus végén felvonuló új legfelsőbb vezetés sorrendje arról árulkodott, hogy a párthierarchiában a miniszterelnöki poszt a második helyre került; korábban a parlament elnöke állt ezen a helyen. Ez és az állandó bizottság kilencről hétfősre csökkentése, valamint a kormányzati struktúra már megkezdett átalakítása is azt sugallja, hogy Kína első két embere a reformok felgyorsítására, az államgépezet és a kormányzat korábbinál hatékonyabb működtetésére készül.

Li Ko-csiang tavaly két napon át Budapest vendége volt, találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, s jelen volt hét kétoldalú egyezmény aláírásán. Egyebek mellett kijelentette, kormánya igen fontosnak tartja a kínai-magyar együttműködést, a kétoldalú partneri kapcsolatok fejlesztését.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!