4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A magyar kormány tizenötödikként a mérés- és irányítás-automatizálás területén piacvezető National Instruments (NI) vállalattal kötött stratégiai megállapodást. A partnerségi szerződést az NI Hungary Kft. debreceni székhelyén pénteken írta alá Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára és Ábrahám László, az NI Hungary Kft. ügyvezetője.

Cséfalvay Zoltán elmondta: a stratégiai megállapodás célja, hogy az olyan cégek, mint a National Instruments, amelyek tevékenységének fókuszában az innováció és kutatás-fejlesztés áll, és amelyek az ország gazdasági növekedéséhez és a munkahelyteremtéséhez is jelentős mértékben járulnak hozzá, az állam támogatása révén stabil környezetben folytathassák tevékenységüket. Hozzátette: a magyar kormány és a National Instruments által kötött stratégiai partnerségi megállapodás céljai között szerepel a vállalat hosszú távú és tartós jelenlétét elősegítő párbeszéd, az NI magyarországi termelő és fejlesztő tevékenysége bővítésének támogatása a magyar gazdaságba történő mélyebb beágyazódás érdekében, és az NI aktív szerepvállalásának megerősítése.

Cséfalvay Zoltán kiemelte, hogy a magyar export 20 százaléka magas hozzáadott értékű termék. Megjegyezte, Debrecen innovációt, kutatás-fejlesztést támogató politikája az utóbbi években jelentősen fejlődött, ezért is mutatták be a múlt év novemberében a kormány innovációs stratégiáját éppen Debrecenben. Cséfalvay Zoltán bejelentette: februárban három hónapig tartó konzultáció-sorozatot indítanak annak áttekintésére, hogy 2020-ig egy-egy térségben miként lehet a kutatás-fejlesztést prioritásként kezelni. Az első konzultációra február 21-én Debrecenben kerül sor.

Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere emlékeztetett: a város 1998-ban úgy döntött, hogy "a Debreceni Egyetemmel kézen fogva a hagyományos iparról a technológiai iparra vált". Magyarország legnagyobb tartaléka ugyanis a magyar emberek szellemi tevékenységében van - fűzte hozzá. Elmondta, Debrecen nemcsak az adóalapból, hanem a fizetendő adóból is engedményeket ad a magas hozzáadott értéket előállító cégeknek, s ezt az adópolitikát a jövőben is szeretnék fenntartani.

Ábrahám László, az NI Hungary Kft. ügyvezetője elmondta: a Magyarországon 1200 dolgozót foglalkoztató cégük az 57. a legnagyobb árbevételt elérő vállalkozások között, Debrecenben a harmadik, a régióban pedig az ötödik legnagyobb munkáltató.

A méréstechnikai, vezérlési és automatizálási termékek fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozó NI debreceni termelő gyárában évente 800 ezer egységet gyártanak, tavaly a harmadik negyedévben állították elő a hétmilliomodik terméket Debrecenben. Egy tonna - egy átlagos személykocsi súlyának megfelelő - általuk gyártott termék értéke 100 millió forint - érzékeltette a magas hozzáadott értéket az igazgató. Termékeik skálája az iskolákban oktatott lego-robottól, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA által használt mérőprogramokon át a számítógépvezérlésig terjed - sorolta Ábrahám László. Elmondta azt is, hogy árbevételük 16 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják.

A stratégai együttműködés kapcsán Ábrahám László Cséfalvay Zoltánnal együtt jelentette be, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Innovációs és technológiai parkok, valamint fejlesztési központok támogatása című pályázati felhívásán Az amerikai tulajdonú NI Hungary Kft. Science Parkja elnevezésű pályázatával sikerrel szerepelt: a közel 4 milliárd forint összértékű projekthez  a kormány csaknem 2 milliárd forint támogatást nyújt. A projekt egy tudományos park létrehozását célozza meg, és fontos célja a vállalkozói és az egyetemi kutatás-fejlesztési együttműködés eddiginél szorosabbá tétele.

A projekt kapcsán hatezer négyzetméter alapterületű épületet hoznak létre, amely 300 kutató-fejlesztő befogadására lesz alkalmas - tette hozzá az NI ügyvezetője. A stratégiai megállapodás aláírásánál jelen volt Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!