4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pozsonyi csúcstalálkozónak az volt az elsődleges célja, hogy demonstrálja az EU egységét, ennek ellenére a blokkon belüli megosztottságot tárta fel

A Brexit után bennmaradó uniós tagállamok előző napi pozsonyi csúcstalálkozónak az volt az elsődleges célja, hogy demonstrálja az EU egységét, a blokkon belüli mély megosztottság jelei azonban világosan megmutatkoztak - írta szombaton a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása.

Az uniós vezetők kísérletet tettek a bizalom helyreállítására és a leegyszerűsítő populista üzenetek megkérdőjelezésére, ezen erőfeszítéseik azonban "csapást szenvedtek", amikor a találkozót követő sajtótájékoztatókon az "egységet megbontva" Orbán Viktor magyar és Matteo Renzi olasz kormányfő is elégedetlenségének adott hangot az ülésen elfogadott útitervvel kapcsolatban - olvasható a Financial Times című brit gazdasági lap értékelésében.

Renzi az elfogadott dokumentumnak főként a gazdasági növekedés beindítására és a bevándorlásra vonatkozó részével volt elégedetlen. Szerinte ezzel nem sikerült új lendületet adni az Európai Uniónak. Orbán pedig sikertelennek nevezte az ülést abból a szempontból, hogy nem tudták megváltoztatni Brüsszel bevándorláspolitikáját - írták a cikkben.

A Politico brüsszeli hírportál szerint a bírálatok ellenére több elemző is üdvözölte a találkozó eredményét, minthogy az egymással számos területen szembenálló európai vezetők legalább néhány kérdésben megállapodásra tudtak jutni.

Szakítás Berlinnel és Párizzsal címmel számolt be a pozsonyi csúcsról a Corriere della Sera olasz napilap hangsúlyozva, hogy a migráció és a pénzügyi kérdések nézetkülönbségei miatt Matteo Renzi olasz miniszterelnök távol maradt az Angela Merkellel és Francois Hollande-dal eredetileg hármasra tervezett sajtótájékoztatóról is.

Renzi szembeszállt a francia-német tengellyel - írta a Corriere. Az újság beszámolója szerint a római kormányfő felháborodását fejezte ki amiatt, hogy az EU-csúcs csak "nagyon kicsi" lépéseket tett a migráció "világszintű" problémájának megoldására. "Nem fogom kijelenteni, hogy minden rendben van, mivel nincs így, nem lehetünk elégedettek (...) vagy fordulat következik be a migráció és a gazdaságpolitika terén, vagy (Róma) egyedül cselekszik (...)senki sem érzi a helyzet súlyosságát" - idézte Renzit a Corriere megjegyezve, hogy az olasz miniszterelnök európai "szakítása" elsősorban az olasz választóknak szól, akik a római kormány migrációs és gazdaságpolitikáját tartják elégtelennek.

Az újság emlékeztetett, hogy augusztusban Renzi még Merkellel és Hollande-dal mutatkozott Ventotene szigetén, most viszont "stílust váltva lemeztelenenítette az elveszett" és "döntésképtelen" Európát. A napilapnak nyilatkozó Federica Mogherini az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint a tagállamok közötti nézeteltérések nem jelentenek újdonságot, de "egyetlen ország sem győzhet egyedül". Hozzátette, egyetértés fogalmazódott meg viszont egy közös európai védelmi politika terén. "Nem bánhat így velem, a többiek csak engedelmeskedni tudnak" - idézte Matteo Renzinek az Angela Merkelre tett megjegyzését a La Repubblica hangsúlyozva, hogy az olasz miniszterelnök zokon vette, hogy a csúcson kizárólag a Törökországgal való migrációs megállapodásról volt szó, és "a szabályokat szintén megsértő" Berlin nem engedett a Rómával szembeni pénzügyi szigorból. 

Minél kevésbé egységesek az európai állam- és kormányfők, minél kevesebb konkrét tartalma van a hivatalos közleményeiknek, annál nagyobb a színpadiasság - olvasható a Der Standard című osztrák lap szombati számában megjelent véleménycikkben. Egységesnek és erősnek akartak mutatkozni, és a Nagy-Britannia kilépésével hamarosan meggyengülő közösség új felemelkedését akarták bejelenteni - olvasható a cikkben. 

Thomas Mayer, a szerző az erős rendőri jelenlétről, a városban lévő lezárásokról ír és beszámol arról is, hogy az újságírókat a találkozótól kilométerekre lévő vásárközpontban helyezték el. "Ennek önkéntelenül szimbolikus ereje van, kifejezi az unió jelenlegi állapotát" - állapította meg. 

A hatalmas kihívás megoldása során a kormányfők nemcsak teljesen megosztottak, hanem bizonytalanok is - írja Mayer, aki szerint a politikusok kicsit úgy érzik magukat, mint a polgárok, akik Európa szerte jobban húznak az egyszerű megoldásokat kínáló populisták felé. 

A pozsonyi csúcson bemutatott elképzelésekkel kapcsolatban megjegyzi: nem szabad nagy reményeket táplálni a tervek megvalósítását illetően. Megállapítása szerint az unióban uralkodó bizonytalanság még sokáig fennáll majd.

MTI


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!