Összesen 91 európai banknál indított vizsgálatot az Európai Bankfelügyelet, ezek a pénzintézetek az Unió teljes pénzügyi szektorának 65 százalékát fedik le - derül ki a felügyelet szerdai közleményéből. Korábban több európai ország és az Egyesült Államok is végzett hasonló teszteket, ezek után döntött úgy az EU, hogy egy átfogó vizsgálatot kezd a szektorban.
Mindenkit egyesével vizsgálnak
Az európai felügyelet még június közepén jelentette be, hogy tesztelni fogja a vezető európai bankokat, majd szerdán a listát is közölték, hogy melyik 91 pénzintézet esik bele a vizsgálatba. A közlemény szerint a vizsgálat célja, hogy kiderítsék, mennyire lenne ellenálló az európai bankrendszer egy újabb pénzügyi sokk esetén. Emellett azt is ki akarják deríteni, van-e még szükség további állami támogatásokra a rendszer zavartalan működéséhez.
Az Európai Bankfelügyelet képviselői a következő hetekben bankról bankra járnak majd Európában és előre meghatározott forgatókönyvek alapján vizsgálják a bankok ellenállóképességét. A vizsgálatokban közreműködik az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság is. Az előre meghatározott forgatókönyvek során azt próbálják megállapítani, hogy az egyes makrogazdasági mutatók változásaira hogyan reagálnának a bankok. Így például figyelembe veszik a GDP-alakulásának, a munkanélküliségnek és az inflációnak a lehetséges hatásait.
Eredmény július végén
A felügyelők nem csak a határokon átnyúló bankokat, hanem a legnagyobb nemzeti pénzintézeteket is vizsgálják, így kerülhetett képbe hazánkból az OTP és az FHB. A tesztbe bevont 91 bank a teljes európai szektor 65 százalékát fedi le - olvasható a felügyelet közleményében.
Az Európai Bankfelügyelet július 23-án teszi közzé a stressztesztek eredményeit, ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy ezek az eredmények nem tekinthetők majd hivatalos előrejelzéseknek, csak azt próbálják megállapítani, bizonyos körülmények esetén hogyan reagálnának a cégek.
Túlsúlyban a spanyolok
Legszigorúbban a spanyol bankok esetében jár el az európai felügyelet, az országban 21 pénzintézetet vizsgálnak. Ebben bizonyára közrejátszik az is, hogy Spanyolországban 20 százalék körül van a munkanélküliség és az ingatlanpiacon is komoly buborék alakult ki.
A vizsgálatban 14 német, valamint négy brit bank is bekerült. A szigetország négy nagy bankjával kapcsolatban a brit bankfelügyelet a BBC kérdésére elmondta: várhatóan a Royal Bank of Scotland, az HSBC, a Barclays és a Lloyds is átmegy majd a vizsgán. Korábban a francia pénzügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy a teszt eredménye valószínűleg az lesz, hogy az európai bankrendszer egészséges.
Mértékadó elemzők szerint ugyanakkor félő, hogy a vizsgálat során az európai felügyelet alulbecsüli majd a görög és spanyol államkötvényekkel kapcsolatos kockázatokat. A szakértők szerint ha a görög kormány csődöt jelent, akkor a bankoknak 60 százalékos veszteségük is lehet az állampapírokon, ez háromszorosa annak, amit az Európai Bankfelügyelet valószínűsít.
Beke Károly
Menedzsment Fórum