Antonisz Szamarasz görög kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a görög gazdaság "a növekedés küszöbére" érkezett, és a lakosságnak sok nehézséget okozó reformok meghozták "a siker első törékeny hajtásait".
A görög vendég kiemelte, hogy országa a vártnál gyorsabb ütemben emelkedik ki a válságból. A költségvetés elsődleges egyenlege a tervezettnél egy évvel hamarabb, már tavaly pozitív volt, és idén is többletet mutat majd az adósságszolgálat terhei nélkül számított mérleg, a gazdaság pedig az idei harmadik negyedévben hat évi recesszió után növekedésnek indul - mondta Antonisz Szamarasz.
Hozzátette: Görögország a tervezettnél két évvel hamarabb, már az idén áprilisban visszatérhetett az állampapírpiacra, és kötvényeinek hozama igen kedvezően alakul. A gazdaság versenyképessége valamennyi mérvadó nemzetközi felmérés szerint javul, az államadósság csökken, a szerkezeti reformok eredményesek, és a gazdasági növekedés beindulásával fenntartható pályára kerül az államadósság alakulása.
A kormány várakozása szerint a hazai össztermék (GDP) jövőre 2,9 százalékkal, 2016-ban pedig 2,7 százalékkal növekedik - emelte ki Antonisz Szamarasz. A kedvező folyamatok révén Görögországnak nincs szüksége újabb mentőcsomagra, a tervezettnél hamarabb befejezheti a válságkezelési együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és hamarabb finanszírozhatja ismét külső segítség nélkül az államháztartást - mondta a görög kormányfő.
Az államadósság rendezésével kapcsolatban azt mondta, nem az adósság egy újabb részének elengedése, hanem a futamidő meghosszabbítása és a kamatok csökkentése lehet a megfelelő megoldás. A tárgyalások erről azonban csak azután kezdődnek, hogy a válságkezelő hitelekhez kapcsolódó reformok végrehajtását ellenőrző - az IMF, az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság képviselőiből álló - trojka elvégzi az október közepén esedékes következő felülvizsgálatot, és az EKB bemutatja az euróövezeti bankrendszer átvilágítása - stressztesztje - során feltárt adatokat.
Görögországnak 2011 óta két csomagban összesen 240 milliárd eurónyi mentőhitelt ítéltek oda a nemzetközi hitelezők, vagyis az Európai Bizottság, az euróövezeti mentőalapok, euróövezeti országok és az IMF. Emellett a magánhitelezők - főképp kereskedelmi bankok - 2012-ben lemondtak a görög államadósságból nekik járó 206 milliárd eurónak majdnem a feléről.
MTI