4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem az euróövezet rendezett és ideiglenes elhagyása, hanem a káosz lett volna a harmadik görög mentőprogram feltételeiről szóló megállapodás alternatívája - mondta a német kancellár pénteken a Bundestagban.

Angela Merkel a német törvényhozás alsóházában mondott beszédében rámutatott, hogy az euróövezet közösségének az alapvető kérdésekről teljes egyetértésben kell határoznia, így ahhoz is a 19 tagország egyhangúlagos döntésére lett volna szükség, hogy Görögország ideiglenesen feladja tagságát.

Görögország azonban nem akar kilépni az övezetből, így az a lehetőség maradt, hogy a valutaunió működését szabályozó előírások megszegésével létrehoznak egy "transzferuniót", amire a német kormány nem hajlandó, vagy a sorsára hagyják Görögországot, ahol emiatt eluralkodik "a káosz és az erőszak", vagy pedig egy utolsó kísérletet tesznek egy újabb mentőprogram összeállítására az euróövezeti szabályok betartásával - mondta a német kancellár.

Hangsúlyozta, hogy súlyos felelőtlenség lett volna, ha nem az utóbbi megoldást választják. A megállapodás valamennyi félnek "kemény", hiszen Görögországnak mélyreható átalakításokat kell végrehajtania, és ezt szigorúan ellenőrzik, a jelenleg 86 milliárd euróra becsült újabb hitelcsomagot összeállító euróövezeti partnerektől pedig minden eddiginél nagyobb szolidaritást igényel.

Merkel kiemelte: teljes meggyőződéssel vallja, hogy a hétfőn elfogadott megállapodásnak több előnye van, mint hátránya, ezért arra kéri a Bundestagot, hogy hatalmazza fel a kormányt az új hitelprogramról szóló tárgyalások megkezdésére.

A kancellár köszönetet mondott Wolfgang Schäuble pénzügyminiszternek a megállapodás kidolgozásában végzett munkájáért. Ugyanakkor jelezte, hogy a miniszternek az euróövezet átmeneti elhagyására vonatkozó felvetését nemcsak Görögország utasította el, hanem a többi 18 tagország - így Németország - sem támogatta.

Schäuble a parlamenti vitában hangsúlyozta: az euróövezeti csúcson elfogadott nyilatkozat azt jelenti, hogy az újabb mentőprogramról szóló tárgyalások felvétele az utolsó kísérlet a görög válság valutauniós keretek közötti megoldására. Kifejtette, hogy az év elején még biztató volt a helyzet, a görög gazdaság növekedésnek indult, az államháztartás mérlege az adósságszolgálat nélkül számítva pozitív volt, és csökkent a munkanélküliség. Az új - a radikális baloldali Sziriza vezette - görög kormány viszont ezeket az eredményeket "mind tönkretette" - mondta.

A harmadik mentőprogram még nehezebb lesz, mint az első kettő - tette hozzá a pénzügyminiszter

megjegyezve, hogy a program feltételeiről kötött megállapodás csak a folyamat kezdete, és a tárgyalások során derül majd ki, hogy sikerül-e egyáltalán összeállítani az új mentőcsomagot. A kormány szerint azonban van esély a sikerre - mondta Wolfgang Schäuble.

Az ellenzéki pártok élesen bírálták a kormányt. A Zöldek vezérszónoka, Katrin Göring-Eckardt szerint nemcsak a görög vezetés játszotta el a bizalmat, hanem a Németország iránti bizalom is sérült a pénzügyminiszter fellépése miatt. A Baloldal vezérszónoka, Gregor Gysi úgy vélte, hogy a megszorításokra alapozott válságkezelés kudarcra van ítélve, és ezt az utóbbi öt év folyamatai is megmutatták, a kancellár, a pénzügyminiszter és a Merkel vezette konzervatívokkal kormányzó szociáldemokraták elnöke, Sigmar Gabriel politikai pályafutása legnagyobb hibáját követi el az újabb megszorítások kierőszakolásával.

A Bundestagban a tárgyalási felhatalmazás mellett arról is határoznak, hogy Németország részt vehet-e az új mentőprogram összeállításáig tartó időszakot áthidaló finanszírozási programban. A konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció csaknem 80 százalékos többséggel rendelkezik, de a kormányoldalon is vannak, akik elutasítják a harmadik görög mentőprogramot. A német parlament azonban várhatóan így is nagyjából kétharmados többséggel járul hozzá a tárgyalások megkezdéséhez és az áthidaló finanszírozási programban való részvételhez.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!