Növekedés nincs, csak infláció
A harmadik negyedévben az előzetes számoknak megfelelő, 1,5 százalékos visszaesést regisztrált a KSH. Elsődlegesen és nagy mértékben a mezőgazdasági teljesítményt húzta le a növekedési számot, a teljes gazdaság visszaeséséből 1,1 százaléknyit magyarázott. Megerősítést nyert tehát az a sejtés, hogy az eleve gyenge lábakon álló gazdaságot az aszálykárok lökték mélyebbre - áll a Raiffeisen Bank heti elemzésében.
"Várakozásaink és az eddigi információk arra mutatnak, hogy a negyedik negyedévben sem fog különösebben a fent leírt kép változni, a magyar gazdaság növekedési fordulata várat még magára" - jósolják a bank szakemberei. A negyedik negyedévben szerintük a mezőgazdaság durva mínuszai lényegileg nem fognak már enyhülni. Az ipar hozzájárulása sem pozitív összességében eddig, a negyedév első hónapjában meglepően nagy, 3,8 százalékos visszaesést regisztráltak a termelésben.
Jövő héten inflációs statisztika érkezik, és első olvasatra jó képet fog mutatni az elemzők szerint. A teljes mutatóban nagy csökkenésre számítanak, várakozásaik szerint legalább 5,4 százalékig esik az infláció. Ez azonban csak a felszín, a visszaesés két faktor együttállásának köszönhető. Egyrészről a bázishatás: tavaly ilyenkor emelt először az állam fogyasztási adókat, és jócskán 300 fölött volt a forint. Másrészről idén novemberben a benzin ára csökkent, ez is lefelé húzza a mutatót. Mindazonáltal az infláció magas hazánkban, a jövő év egészében 4-5 százalék között marad úgy is, hogy a kormány 10 százalékos rezsi-csökkentésről döntött.
A Mol volt a hét kerékkötője
Tiszavirág életű volt az előző heti emelkedés a tőzsdén, mert rögtön egy újabb csökkenés követte. A forgalom a negyedéves átlag alatt maradt, de a 17 800/17 600 közötti támaszok kitartanak. Mivel újra a 18 000 pont alatt tartózkodik a BUX index, a szint már ellenállásként szerepel. A hét legrosszabb teljesítményét a Mol nyújtotta, köszönhetően a kormány újabb megszorítása miatt. Mivel a közüzemi szolgáltatóknak "nem szabad a profit világában tevékenykedniük" 10 százalékos árcsökkentésre kötelezik őket, ami a Molt gáz nagykereskedelmi és szállítási üzletágán keresztül érint. Pénteken zárás után érkezett a hír, hogy a kormány államosítani kívánja a Mol gáztározó üzemét is, emiatt a jövő héten újabb eladói nyomás nehezedhez a papírra. A részvény átlag alatti forgalommal esett újra a 18 000 forint alá. Heti szintű támaszt a 17 000 forint és környéke nyújthat, ami alatt beesik újra a nyári 16 000-17 350 forintos sávba.
Az előző heti vesztes a Richter nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mivel az MSCI eladási hullám elmúlta után alig tudott csak a 36000 forint fölé kapaszkodni. A forgalom viszont erős volt, meghaladta a negyedéves átlagot. Ellenállás az 50 hetes mozgóátlag (37 135), míg támaszt a 35 500 forint nyújthat. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy hosszú távra érdemes felhalmozni a papírt.
A Magyar Telekom folytatta lejtmenetét és a 390 forintnál található támaszok áttörésével új történelmi mélypontra zuhant. A forgalom meghaladta a negyedéves átlagot, de október során magasabb volt. A legfrissebb hírek szerint februárban érkezik bejelentés az osztalékkal kapcsolatban, de rossz előjel lehet a Deutsche Telekom harmadára csökkentett osztaléka. Gyenge támaszt nyújthat a 370 forint, míg felfelé a 390 forint erőteljes akadályt képez.
Az OTP rendkívül szűk sávban - 112 forint - kereskedett augusztus vége óta nem látott alacsony forgalom mellett. Szerencsére a 4000 forintos támasz kitartott, ami alatt a 3900 forint lép képbe. Felfelé továbbra is a 4100 forint és az 50 napos mozgó átlag (4057) az ellenállás.
mfor.hu