3p

Nagy valószínűséggel hetedike. Habár a választási rendszerünk rendkívül torz, és egy-két százaléknyi elmozdulás szavazói preferenciákban akár 10-15%-ot is jelenthet parlamenti helyekben, szinte bizonyos, hogy a jelenlegi kormányzó párt nyeri meg a választásokat, azon lehet vitatkozni, hogy lesz-e parlamenti helyekben 2/3-uk.

Szerintem nem, egyszerű modellem alapján 110-125 képviselői helyet szereznek a 199-ből, de pont a rendszer aránytalansága miatt lehetetlen bármiféle értelmes előrejelzést elvárni. Valójában azonban mindegy is, hiszen számunkra, befektetők számára az a fontos, hogy ki, és milyen gazdaságpolitikát fog folytatni.

Ebben a tekintetben irányadó Orbán Viktor "programja": folytatjuk. Mit jelent ez? Valószínűleg stabil költségvetési hiányt, a szektoradók fennmaradását, államosításokat, centralizálást. Valószínűleg lesz devizahiteles csomag, és "örökre" 180 forintra rögzítik a CHF-hitelek törlesztését egyfajta végtelenített árfolyamgátban, a kérdés csak az, hogy a bukó mekkora részét állják a bankok és az állam. Szintén valószínű az MNB hitelprogramjának kiterjesztése, az alacsony, negatív reálkamatszint fenntartása, a gyenge forint politikája (termeljünk és exportáljunk).

A kereskedelemben és pénzügyekben működő cégek profitabilitása ilyenformán nyomott marad, és mivel érdemi javulást a hazai versenyképességben nem sikerült elérni, más szektorok sem tudnak nagyon húzni. Ahogy egyik barátom fogalmazott: a szerződések betarthatóságát, bírósági, végrehajtási gyakorlatot és jogbiztonságot tekintve, ami a vállalkozások számára a legfontosabb lenne, elképesztően afrikai az infrastruktúránk, nemhogy "autópályák" nem épültek ezen a területen, de még mindig földutakon kell járnunk. Persze egy átadott autópálya mutatósabb a fényképen, mint az, hogy fél év alatt lemegy mondjuk egy csődeljárás vagy peres ügy, habár az utóbbi sokkal fontosabb lenne!

Ilyen elmaradott infrastruktúra mellett pedig marad az alacsony növekedés: 2% a következő évek átlagában. Ez pont arra elég, hogy az államadósság ne növekedjen, de semmi másra. Európához közeledésről, komoly kiugrásról szó sincs.

A hazai állampapírokat birtoklók tehát középtávon biztonságban vannak, csődeseménytől nem kell tartani, de a gyenge növekedés ellensúlyozására egyre jobban előtérbe kerülhetnek a klasszikus álmegoldást kínáló eszközök, ezen belül is kiemelten az elinflálás és a deviza leértékelése. Persze 7 év recesszió után nem lesz valószínűleg újabb recesszió a közeljövőben, így a növekedést akár sikerként is el lehet majd adni.

A részvény és reálgazdasági befektetőknek azonban sokkal nehezebb dolguk lesz: talán a még mindig nagyon alulértékelt ingatlanpiac kínálja a legjobb lehetőségeket, különösen az olcsó hitellel párosítva akár egészen jó sztorik is kisülhetnek belőle. Ezen kívül az exportőrök teljesítményében lehet még bízni. Nagy meglepetést, változást a fentiekhez képest az hozhatna, ha a jelenlegi kormánypártnak  (most szóltak hogy kettő párt van, bár a KDNP nevét két éve leírva sem láttam sehol, tehát:) pártszövetségnek nem lenne többsége. Ennek elég kicsi a valószínűsége...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!