5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eddig példátlan intézkedéseket vetített előre hazánkkal szemben az Európai Bizottság szerdai ülése: 2013-tól akár a kohéziós alap forrásaitól is megfoszthatnak minket azért, mert hét éve képtelenek vagyunk fenntartható pályára állítani a költségvetést. A döntés mögött szubjektív okok is rejtőzhetnek, ugyanakkor tulajdonképpen nem lenne meglepő, ha Brüsszel bevezetné a fájdalmas szankciókat. Mfor.hu-háttér.

Példátlan fegyelmezetlenségre példátlan büntetés a válasz

Elképzelhető, hogy hazánk 2013-tól nem kaphat forrásokat az Európai Unió kohéziós alapjából, mivel nem tudtuk fenntartható pályára állítani a költségvetést - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Olli Rehn, az EU pénzügyi biztosa. Rehn hozzátette: ő személy szerint az eddiginél keményebb szankciókat fog kezdeményezni Magyarország ellen.

Túlzott deficiteljárást akkor indít az EU, ha egy tagország nem teljesíti a Maastrichti szerződésben vállalt kötelezettségeit a költségvetési hiány vagy a GDP-arányos államadósság tekintetében. Vagyis ha egy tagállam képtelen 3 százalék alá szorítani költségvetési hiányát vagy 60 százalék alá az államadósságot, akkor Brüsszel automatikusan eljárást indít ellene. Hazánk a 2004-es csatlakozás óta folyamatosan ilyen eljárás alatt áll, hiszen egyszer sem sikerült teljesíteni az előírásokat.

Először még az EU is bízott abban, hogy rövid időn belül sikerül orvosolni a problémát, 2005-re azonban kiderült, hogy hazánk nem tett eleget Brüsszel ajánlásainak. A túlzott deficiteljárás esetén ugyanis az első lépés az, hogy az Unió ajánlásokat tesz, majd megvizsgálja, hogy az adott ország kormánya végrehajtja-e azokat. A szankciók csak ezt követik, azonban ezt eddig egyetlen ország esetében sem volt példa.

Ugyanakkor a kormány számára nem lehetett meglepő a Bizottság fenyegetése, hiszen számítani lehetett arra, hogy a következő felülvizsgálat esetén komoly büntetést kaphatunk, mivel még egyszer sem volt arra példa, hogy egy tagállam hét év alatt se tudjon megszabadulni a túlzott deficiteljárástól.

Várható volt, hogy ránk verik a balhét


A túlzott deficit eljárás elbírálásában természetesen szubjektív tényezők is szerepet játszanak, hiszen a 2011-es költségvetési többlet és a kormány államadósság csökkentés irányába tett lépései után az EB dönthetne úgy is, hogy értékelve az erőfeszítéseket megszünteti a túlzott deficit eljárást. Azonban Olli Rehn szavai szerint Brüsszelben úgy vélik, hogy a magyar költségvetésben a 3 százalék alatti hiány nem fenntartható, a biztos már szerdán utalt arra, hogy a magyar kormány jórészt egyszeri intézkedésekkel tette rendbe a büdzsét. (Lásd az mfor.hu költségvetéssel kapcsolatos elemzését: Hiába sarcoltuk a cégeket, az egykulcsos adó tönkrevágta a büdzsét)

Arra pedig szintén számítani lehetett, hogy a Bizottság minden alkalmat felhasznál majd, hogy megbüntesse Magyarországot, mivel az elmúlt hónapokban szinte csak gondja volt velük. Többek között a nemzetközi cégek panaszolták be hazánkat a 2010-ben kivetett válságadók miatt, majd tavaly ősszel a nagy bankok is Brüsszelbe szaladtak panaszkodni a végtörlesztés kapcsán. Ehhez jött decemberben az új jegybanktörvény elfogadása az EU ellenkezése mellett. Éppen ezért nem meglepő, hogy az elmúlt napokban szinte csak rossz híreket kaptunk Brüsszelből, a Bizottság a héten jelentette be azt is, hogy a Malévnek vissza kell fizetnie a 2007 és 2010 között kapott állami támogatásokat.

Mit veszíthetünk?

A kohéziós alap forrásainak befagyasztásával nagyot bukhat Magyarország, ráadásul kapóra jöhetünk az Uniónak, hogy példát statuáljon. A következő hónapok ugyanis várhatóan az új európai szerződésről, a formálódó fiskális unióról fognak szólni, és nem árt bebizonyítani a tagállamoknak, hogy a Bizottság kész kemény lépésre a renitens kormányokkal szemben.

Ha valóban kizárnak minket a kohéziós alap forrásaiból, azzal gyakorlatilag az összes környezetvédelmi és közlekedési nagyberuházás elakadhat, hiszen ez az alap jórészt ezeket támogatja. 2007 és 2013 között hazánk számára 280-as euróárfolyammal számolva összesen 8,642 milliárd eurónyi forrás áll rendelkezésre az alapból, melynek az a funkciója, hogy az EU-n belüli egyenlőtlenségeket csökkentse, ezért a forrásokat úgy osztják el, hogy a legszegényebb régiók kapják a legtöbbet, míg a fejlettebbek egyre kevesebbet.

A több mint 8,5 milliárd euróból tavaly szeptemberig kicsit több mint egymilliárdot hívtunk le. A 2013-ig tartó uniós költségvetés esetében a beruházásokat 2015-ig kell megvalósítani, hogy járjon utána támogatás. Az elmúlt években többek között a négyes metró építését, az M0-ás keleti blokkjának megépítését és a budapesti szennyvíztisztítót támogatta a kohéziós alap. Ezeknek a projekteknek egy része jelenleg is zajlik, hiszen a négyes metró például messze van még az átadástól, így a források befagyasztása az új metróvonalat is érzékenyen érintheti.

Ráadásul a következő évekre már további fontos projektek vannak betervezve a kohéziós alap forrásaiból, hiszen például a budapesti villamosvonalak meghosszabbítását vagy az új debreceni villamosvonal kivitelezését is jórészt ebből a forrásból fedezné Magyarország. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) tavaly ősszel úgy nyilatkozott, hogy a 2015-ös határidőig a kohéziós alapból a források lehetőleg 100 százalékát szeretné lehívni hazánk.

Az elmaradó beruházások a reálgazdaságra is érzékeny hatással lennének, hiszen ezeket vagy az államnak kellene megvalósítania támogatás nélkül, vagy le kellene mondani róluk, az pedig a gazdasági növekedést érintené negatívan.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!