8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Harriet Tubman arcmása is látható lesz amerikai bankjegyeken. Annak néztünk utána, mi a helyzet a nagyvilágban és hazánkban a pénzekre nyomott női arcképeket illetően?

Harriet Tubman afroamerikai rabszolgamentő arcképe kerül az amerikai húszdollárosra, Andrew Jackson, az Egyesült Államok hetedik elnökének arcképe helyett - mondta Rob Runyan, az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője szerdán. Harriet Tubman lesz így az első afroamerikai nő, akinek az arcképe rákerül az amerikai papírpénzre. Az amerikai dolláron több mint száz éve nem szerepelt női arckép, és még sohasem szerepelt afroamerikai női portré rajta.

Ezt megelőzően az egykori amerikai elnök George Washington felesége, Martha Washington arcképével lehetett találkozni amerikai papírpénzen legutóbb 1891 és 1896 között. Előtte pedig az 1865 és 1869 között forgalomban lévő húszdollároson egy csoportképen az amerikai őslakos bennszülött indián nő, Pocahontas képe volt látható.

Több fontos változás az dolláron

Martin Luther King polgárjogi aktivista arcképe is látható lesz az új amerikai ötdolláros bankjegyeken Abraham Lincoln elnök arcmása mellett - jelentette be szerdán az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma. A döntést - a bankjegyek külső megjelenésének általános átalakítása keretében - Jacob Lew pénzügyminiszter hozta meg. Az ötdollárosokon eddig a bankjegy mindkét oldalán Abraham Lincoln volt látható, a változtatás után azonban az egyik oldalon Lincoln, a másikon pedig a feketék jogaiért küzdő polgárjogi aktivista lelkész arcképe szerepel majd.

Ezeken a pénzeken szerepelnek nők

A Politico című lap arról számolt be - miután sokan kikeltek Hamilton bankóról való eltávolítása ellen -, hogy a tízdollárost továbbra is Alexander Hamilton amerikai alapítóatya arcképe fogja díszíteni. A szerdai bejelentés szerint többféle ötdolláros kerül forgalomba: Martin Luther King mellett a híres operaénekesnő, Marian Anderson és az egykori first lady, Eleanor Roosevelt arcképével is nyomtatnak bankókat. Mindhárom személyiséget pályafutása egyik történelmi, vagy nagyon fontos pillanatában örökítik meg.

A Martin Luther Kingről készülő portré például akkor ábrázolja a politikust, amikor elmondja híres, "Van egy álmom... " kezdetű beszédét 1963-ban. Marian Andersont egy 1939-es fellépésén örökítik meg, amikor a koncerttermekben is szegregáció volt még, azaz az afroamerikaiakat elkülönítették, így őt is kitiltották a híres philadelphiai Függetlenség Csarnokából. Anderson Eleanor Roosevelt közbenjárásának köszönhette, hogy ő volt az első fekete operaénekesnő, aki énekelt a New York-i Metropolitanben, majd később állandó tagjává is vált az operaháznak.

Az ötdollárosokon eddig a bankjegy mindkét oldalán Abraham Lincoln volt látható, a változtatás után azonban az egyik oldalon Lincoln, a másikon pedig az idézett személyek szerepelnek majd.

Rabszolgatartó kontra rabszolgamentő

Szerdán miután bejelentették, hogy a húszdollárosokon Andrew Jacksont „lecserélik" Harriet Tubmanra, kitört a belpolitikai harc a demokraták és republikánusok között. Andrew Jackson ugyanis az Egyesült Államok hetedik elnöke volt és rabszolgákat tartott, az afroamerikai Harriet Tubman pedig a polgárháború idején az északiak oldalán küzdött és rabszolgákat mentett, így a két személy által képviselt értékrend történetileg nagyon messzire vezet, és a demokraták-republikánusok közötti ellentétre is hatással van.

A demokrata elnökjelölt Hillary Clinton twitteren megosztott bejegyzésével állt ki a bejelentés mellett azzal az üzenettel, hogy: „Egy nő, egy vezető, és egy szabadságharcos. Harriet Tubmannál jobb választást a húszdollároson el sem tudok képzelni.”

Így zöldült be a 20 ezer forintos

A másik esélyes republikánus jelölt Bernie Sanders is villámposztban kifejtette, hogy „Nem tudok olyan másik amerikai hősről, aki ezt a kitüntetést jobban megérdemelné, mint Harriet Tubmann.”

Tubman inkább menjen a kétdollárosra

A konzervatívok jóval megosztottabbak voltak a témában. A döntést magát helyeselték, hogy Trubmannak helye legyen az amerikai fizetőeszközön, de azt nem, hogy mindez Jackson elnök rovására menjen végbe.

Az északkeleti Maine állam republikánus szenátora, Susan Collins szerint a nemzeti valuta külsőségeinek megváltoztatása a több etnikumú és multikulturális amerikai társadalom változását is jelzi, így "Jó megoldások születtek." Ben Carson a 2016-os amerikai elnökválasztás egyik republikánus indulója szerint Harriet Tubman arcképének a húszdollárosról inkább a kétdollárosra kellene vándorolnia, mert az szerinte jóval megfelelőbb hely lenne a számára.

A CNN szerint az új 20 dollárosok legkorábban 2030-ban jelenhetnek meg, ebben azonban a jegybank szerepét ellátó Federal Reserve (Fed) mondja majd ki a végső szót. Jacob Lew pénzügyminiszter szerdán ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a Barack Obamát követő új elnök és pénzügyminisztere nem veti el a mostani újításokat a bankjegyek külső megjelenésének általános átalakítását illetően.

Mi a helyzet itthon?

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa (MBN) 2013. június 11-én döntött a jelenleg forgalomban levő forint-bankjegysorozat megújításáról, a biztonsági elemek és képi megjelenés tekintetében újratervezett, továbbfejlesztett bankjegyek kibocsátásáról. Ez 2014 végén vette kezdetét, amikor megjelentek a forgalomban az új 10 000 forintosok, illetve ezt követte a 20 000 forintos bankjegy megújítása is.

A nemzetközi trendekre tekintettel mi is megkérdeztük az MNB-t, hogy tervezik-e, illetve felmerült-e a forint mostani vagy korábbi megújításainál, hogy valamelyik bankjegyen női portré legyen, de egyelőre nem kaptunk rá választ.

Magyarországon egyébként utoljára az 1946-os sorozatban szerepelt nő a forinton, ami jóval szimbolikusabb értelmű volt, s a politikai rendszert szimbolizálta, mintsem egy konkrét, kiemelkedő nő személyéhez kötődött volna a történelemben. A százforintos ugyanis egy nőt ábrázolt sarlóval és búzakalászokkal.

A netezők Sissire szavaztak
Néhány éve az index.hu tartott egy szavazást, ahol a lap olvasói mondtak véleményt arról, ki lenne az a nő, aki szereplhetne a forinton. Ferenc József császár felesége, Sissi volt a legnépszerűbb, de sokan Zrínyi Ilonát, Báthori Erzsébetet, Blaha Lujzát vagy Szent Margitot is szívesen látnák valamely magyar fizetőeszközön.

Nők pénzeken a nagyvilágban

Körülnézve a világban kis kutatással a legkülönfélébb országokra lehet rábukkanni, melyeknek bankjegyein szerepelnek nők. Ráadásul a „legfeministább” országoktól a legkevésbé azokig.

Szíria fizetőeszköze a szíriai font, ahol az 500 fontos bankjegyet Zenobia királynő képe díszíti, aki a rómaiak hódításával szembeni ellenállásáról vált híressé az időszámításunk utáni második században.

A Fülöp-szigeteken az 500 pesós bankón az 1983-ban meggyilkolt Benigno Aquino Jr. szenátor szerepelt, amit 2009-ben felesége, Corazon Aquino arcképe váltott, aki az ország, és egyúttal Ázsia első elnöknője volt. Az 1000 pesós bankjegyen pedig egy huszadik század eleji szüfrazsett, Josefa Llanes Escodát képe van.

Törökországban az 50 lírás bankón Fatma Aliye Topuz szerepe bankjegy hátoldalán, aki a századforduló elismert írója és nőjogi aktivistája volt. Törökországban minden bankó elején az ország első elnöke, Musztafa Kemal Atatürk szerepel, így emiatt került hátulra.

Mexikóban több bankjegyén is szerepelnek nők. Az 500 pesón Frida Kahlo festőnő látható, a 200 pesón pedig Sor Juana Inés de la Cruz 17. századi író szerepel.

Svédországban van a legtöbb olyan bankjegy, amelyen ismert nők képei kerültek fel. Az egyik legismertebb nő Selma Lagerlöf a húszkoronás bankón látható, aki az első irodalmi Nobel-díjat szerzett nőként vált híressé. A 2015-ben nyomott új sorozatban ezt a bankjegyet egy másik híres író, Astrid Lindgren képe díszíti, aki Harisnyás Pippi kalandjainak megírásával vált ismertté. De emellett az 500, 100 és 50 koronáson is nők találhatók.

Több mint tíz évvel ezelőtt Japánban is forgalomba hozták az első női arcképpel ellátott bankjegyet az 5000 jenes bankón, amin egy japán írónő képe szerepel.

A kanadai kormány idén nőnapon jelentette be, hogy 2018-ban lecseréli az egyik bankjegyet, és egy nő arcképét teszi rá.

Három évvel ezelőtt az Egyesült Királyságban is megtörtént, hogy népi kezdeményezésre Jane Austen ismert írónő került a 10 fontosra (pontosabban fog majd kerülni 2017-től), így a királynő mellett már két nő is bankó kompatibilis lett.

2015 novemberében az eurózóna 19 tagországában is forgalomba hozták a megújult 20 eurós bankjegyet, amely a kontinens névadójáról, a görög mitológiában szereplő Európéről lett elnevezve és őt ábrázolja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!