Nézzük meg hogy alakult a magyar alapkamat más országok alapkamatához képest az elmúlt egy évben, mekkora volt a kettő közötti különbség:
magyar-orosz +0,25% -4,3%
magyar-lengyel +1,75% +0,2%
magyar-török 0% -4,25%
magyar-brazil -1,5% -8,05%
magyar-román +0,5% -0,8%
Miközben Magyarország egy éve még nagyjából olyan kamatot kínált, mint egy "átlagos" feltörekvő ország, ma már masszívan kevesebbet akarunk fizetni a külföldieknek. Ez elmenne, ha sokkal jobbak lennénk náluk, ám - bár néhány fontos mutatóban jobbak vagyunk többeknél - annyira azért nagy királyok nem vagyunk, hogy ezt csak úgy elfogadják a befektetők. Miközben mi vagdaltuk a kamatokat rendületlenül, addig mások már emelgetni kezdtek, így lett gyorsan a magyar alapkamat sokkal alacsonyabb, mint más, velünk versenyző piacokon. Afelől pedig kétségeink ne legyenek, hogy ez egy versenyző piac: ha mi kevesebb kamatot adunk, akkor szépen elmennek innen más, zöldebb mezőkre. Mennek is: a külföldiek által birtokolt állampapírállomány 5000 milliárd feletti értékről bő egyéves minimumra, 4600 milliárd forintra esett. Az MNB tehát belelavírozta magát egy olyan helyzetbe, ahol egyre erősebb nyomás nehezedik a forintra. A gyengülő forint pedig előbb-utóbb inflációt hoz, akármilyen alacsonyak is most az inflációs mutatók. Az MNB láthatóan tartósan alacsony/negatív reálkamatot akar tartani, s amíg ez a politikája marad fenn, addig a forint finanszírozó deviza marad más EM devizákkal szemben, ami további, tartós gyengeséget vetít előre, függetlenül attól, hogy 2,5 vagy 2,6 vagy éppen 2,7% a kamat. A jelenlegi nemzetközi környezethez és mMgyarország helyzetéhez tartozó egyensúlyi kamat valószínűleg 4-5% között lenne.
***
Ide tartozik egy 2004-es gyöngyszem a portfolióról:
//www.portfolio.hu/gazdasag/orban_gyenge_forintot_csak_gyenge_emberek_akarhatnak.47441.html
"A forint gyengülése Orbán eszmefuttatása szerint azt jelenti, hogy tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér. A pártvezető szerint a kormánynak a forint gyengítését célzó utalásai és kísérletei a középkori királyok módszeréhez hasonlíthatóak, amikor is az uralkodók a pénzek nemesfémtartalmát próbálták meg minimálisan csökkenti, elcsalva azok értékéből.
Orbán leszögezte: "a gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak."
Teljes mértékben egyetértek a 2004-es Orbán Viktorral...