1500 milliárd forint fölé emelkedett szeptember végére a 90 napnál hosszabb tartozással terhelt hitelállomány a magyar bankrendszerben, három hónap alatt több mint 100 milliárd forinttal nőtt ez az állomány. A hétfő délután közölt adatokból jól látszik az is elsősorban a devizahitellel rendelkezők csúsztak meg a törlesztéssel.
Egyre többen csúsznak meg a fizetéssel
Az idei harmadik negyedév végén 1523,3 milliárd forintnyi hitelállomány volt 90 napon túli tartozással érintett, ez jelentős emelkedést jelent a három hónappal korábbi 1415,3 milliárd forintos állományhoz képest. A PSZÁF adataiból az is látszik, hogy elsősorban a devizában eladósodottak estek fizetési nehézségekbe az utóbbi hónapokban: esetükben majdnem 70 milliárd forinttal emelkedett a három hónapnál régebbi adóssággal érintett hitelállomány. A több mint 1500 milliárdból így 900 milliárd felett van kicsivel a devizában felvett hitelek összege.
A lejárt hitelekből majdnem egyenlő arányban veszi ki a részét a vállalati és a lakossági szektor: a lakossági hiteleknél 658,3 milliárd forint a késedelemmel terhelt állomány, ami kishíján 45 milliárdos emelkedést jelent június végéhez képest. A vállalati hitelek esetében 683 milliárdról 720,5 milliárd forintra nőtt a késedelmes állomány.
A rövid tartozások állománya csökkent
Meglepetésre a felügyelet adataiból az látszik, hogy a 90 napon belüli késedelemmel terhelt hitelállomány csökkent a harmadik negyedévben. Míg június végén még 2094,2 milliárdos állományt érintett ez a probléma, ez szeptemberre 1992,9 milliárd forintra csökkent.
A lakossági hitelek esetében 1385,6 milliárdról 1294,1 milliárdra csökkent a három hónapon belüli adósságba eső hitelállomány mértéke, míg a vállalatok esetében 600,4 milliárdról 537,8 milliárdra mérséklődött az összeg. Ebből jól látszik az is, hogy a háztartások esetében sokkal nagyobb arányban fordul elő a rövid, átmeneti fizetési nehézség, mint a vállalati hitelek terén.
A legfrissebb statisztikákból az is látszik, hogy folytatódott a hitelek újratárgyalása és átstrukturálása a bankrendszerben: egy negyedév alatt majdnem 50 milliárd forintnyi hitel esetében történt valamilyen hasonló beavatkozás. Ezzel összesen már 562,8 milliárd forintnyi átstrukturált vagy újratárgyalt hitele volt a bankoknak szeptember végén. Ebből 330,9 milliárd forint volt a lakossági hitelállomány.
Majdnem minden harmadik ügyfélnek volt problémája
A fenti számokat összeadva az látszik, hogy majdnem minden harmadik lakossági ügyfél szembesült már valamilyen problémával hitelének törlesztésekor. A teljes 7301 milliárd forintos állományból 5018 milliárd forintnyi az, amit nem terhel lejárt tartozás, és az eredeti feltételek mellett törlesztenek. 2283 milliárd forintnyi hitel birtokosának tehát már volt valamilyen problémája: vagy lejárt tartozása van, vagy újra kellett tárgyalnia a feltételeket a bankkal. Ez a teljes állomány 31 százaléka.
Ezen belül a devizahitelek 5130,5 milliárd forintos állományából 1833,545 milliárd forint terhelt valamilyen problémával, ami szintén jól jelzi azt, hogy a devizában eladósodottak sokkal nagyobb arányban szembesülnek a fizetési nehézségekkel. A devizahiteles ügyfelek 35 százalékának volt már valamilyen fizetési nehézsége, mely vagy még most is fennáll, vagy újra kellett tárgyalnia a szerződését.
A pénzügyi felügyelet adataiból az is kiderül, hogy hazánkban a hitelek nagy része 5 éven túli lejáratú, azaz még évekig küzdhetnek a problémákkal a hazai adósok.
Beke Károly
mfor.hu