Ahogy az várható volt, Európa nagy pénzügyi központjai igyekeznek lecsapni a brexit miatt kihívások elé néző, ma még londoni székhelyű vállalatokra. A The Guardian arról számolt be, hogy a francia, német és ír városok erősen lobbiznak a kormányaiknál, hogy teremtsenek befektetőbarát környezetet.
Könnyen learatható gyümölcsök - ennek tartják most Párizsban, Frankfurtban, Dublinban azokat a pénzügyi vállalkozásokat, amelyek központa hagyományosan Nagy-Britanniában van, de az Európai Unió elhagyása miatt az áttelepülésen törik a fejüket. Több tízezer állásról van szó, amelyet örömmel felszipkáznának London riválisai. Egy felmérés szerint a vagyonkezelők iránt a legnagyobb az érdeklődés.
Az ír befektetési és fejlesztési ügynökség például öt év alatt 10 ezer munkahellyel bővítené a pénzügyi szektort. Párizsban pedig akár 30 ezer új állást is el tudnak képzelni, beleértve a jogi vagy könyvelési, elszámolási feladatok elvégzését is. A német kutatások is hasonló arányokat jeleznek, szerintük 32 ezer munkahely vándorolhat el Londonból, mivel a munkaadóik jobb feltételekkel működhetnek a jövőben más európai városokban.
A franciák nem bíznak semmit a véletrenre, és azzal nyüstölik a kormányukat, hogy szállítsa le 25 százalékra a társasági adó mértékét a jelenlegi 33 százalékról. Ezzel közelebb kerülnének a britek 19 százalékos adószintjéhez, így ezen a téren is versenyképesebbé válhatnának. A németek pedig arra figyelmeztetik kormányukat, hogy az írek előrébb járnak a cégek elcsábításában, ezért azt várják Berlintől, hogy dolgozzon ki egy ösztönző csomagot a cégek letelepítésére.
A folyamatot aggódva figyelik a londoni City irodáiban. A munkahelyek 6-7 százaléka már útra kelt, amit túl soknak éreznek a világ eddigi vezető pénzügyi központjában.
mfor.hu