4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra sincs döntés az ír probléma megoldásáról: a kormány cáfolja, hogy az Európai Unió Pénzügyi Stabilitási Alapjából kért volna pénzt, közben viszont egyre többen győzködik, hogy fogadja el a felajánlott európai segítséget. Kedden az EU pénzügyminiszterei is összeülnek, hogy a kérdésről tárgyaljanak, azonban magasabb szinten már folynak az egyeztetések. Mfor.hu-háttér.

Azt az ír kormány is elismeri, hogy folyamatosan kapcsolatban állnak az Unió vezető szerveivel, azonban továbbra sem kérnek a felajánlott pénzbeli segítségből. Egyre többen érvelnek amellett, hogy minél előbb meg kellene állapodni a csomag részleteiről, hogy enyhüljön a feszültség a piacokon.

Sürgetik az ír kormányt

Írországnak még azelőtt meg kellene hoznia a végső döntést, hogy az EU pénzügyminiszterei összeülnek - mondta hétfői sajtótájékoztatóján Miguel Angel Fernandez Ordonez, az Európai Központi Bank (EKB) spanyol kormányzója. "Én nem dönthetek Írországról, az országnak magának kell megtennie a jó lépést a megfelelő időben" - mondta Ordonez.

A hét első napján a német kormány is igyekezett nyomást gyakorolni Írországra, hogy még a pénzügyminiszterek keddi ülése előtt fogadja el az európai segítséget. Ez elsősorban azért lenne fontos, mert a döntéssel enyhülhetnének az elmúlt hetek piaci feszültségei, melyek elsősorban az eladósodott államok kötvényeit sújtották. Az ír kormány bejelentésével meg lehetne előzni azt, hogy a probléma átterjedjen például Portugáliára is.

Ráadásul az egymásnak ellentmondó hírek megjelenése sem kedvez a piaci hangulatnak, a folyamatos pletykák, találgatások csak még idegesebbé teszik a befektetőket, akik lassan maguk sem tudják, mi folyik Európában.

A szakemberek egy része attól tart, hogy a végén Írország is a görögök hibájába esik: a görög kormány tavasszal az utolsó pillanatig elutasította a nemzetközi mentőcsomagot, végül mégis 110 milliárd eurós segítségre volt szükség. Éppen ezért most óva intik az ír kormányt attól, hogy hasonlóan makacs módon járjon el.

Már összedugták a fejüket Brüsszelben

Hivatalosan kedden kezdődik az uniós pénzügyminiszterek említett kétnapos tanácskozása, melyen Írország jövője lehet a fő kérdés. A BBC tudósítója szerint azonban magasabb szinten már hétfőn megkezdődtek az egyeztetések, például José Manuel Barroso bizottsági elnök és Olli Rehn pénzügyi biztos is tárgyalnak a kérdésről.

"Egyre többen vélik úgy, hogy Írországnak inkább most el kellene fogadnia a felajánlott segítséget, hogy véget vessen a piaci bizonytalanságnak" - mondta Gavin Hewitt, a brit közszolgálati csatorna tudósítója. Brüsszelben állítólag attól tartanak, hogy a további késlekedéssel ismét az eurózóna jövője válna kérdésessé, akárcsak tavasszal a görög válság alatt.

Puhul az ellenállás

Hétfőn délelőtt a nemzetközi tudósítások egy része már arról szólt, hogy az ír kormány is hajlik az egyezkedésre: állítólag azt már elfogadnák, hogy az ország bankrendszerét uniós pénzből tegyék rendbe, csak a kormányzati szintű segítséget utasítják el. A mostanra szinte teljesen államosított ír bankrendszer a becslések szerint mintegy 45 milliárd eurót helyezett ki hitelként vakmerően az ingatlanszektorba.

Kissé enyhültek hétfőn az ír államadósság-törlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási ügyletek árazásai, tükrözve, hogy a piaci szereplők a folyamatos ír kormányzati cáfolatok ellenére számítanak valamilyen nemzetközi likviditásbővítő segélyprogramra. Londoni elemzők hétfői helyzetértékeléseikben már az Írországnak nyújtandó pénzügyi segítség várható formáit és méretét taglalták.

A CMA DataVision adatai szerint az ír szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása 529 bázispont környékén mozgott a hétfői londoni kereskedésben az 536,5 bázispontos előző zárás után.

Az ír pénzügyminisztérium szóvivője hétfőn ismét hangsúlyozta, hogy az ország finanszírozása biztosított 2011-re is, közben a kereskedelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy országának meg kell mutatnia, hogy egyedül is meg tud állni a lábán.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!