Azt az ír kormány is elismeri, hogy folyamatosan kapcsolatban állnak az Unió vezető szerveivel, azonban továbbra sem kérnek a felajánlott pénzbeli segítségből. Egyre többen érvelnek amellett, hogy minél előbb meg kellene állapodni a csomag részleteiről, hogy enyhüljön a feszültség a piacokon.
Sürgetik az ír kormányt
Írországnak még azelőtt meg kellene hoznia a végső döntést, hogy az EU pénzügyminiszterei összeülnek - mondta hétfői sajtótájékoztatóján Miguel Angel Fernandez Ordonez, az Európai Központi Bank (EKB) spanyol kormányzója. "Én nem dönthetek Írországról, az országnak magának kell megtennie a jó lépést a megfelelő időben" - mondta Ordonez.
A hét első napján a német kormány is igyekezett nyomást gyakorolni Írországra, hogy még a pénzügyminiszterek keddi ülése előtt fogadja el az európai segítséget. Ez elsősorban azért lenne fontos, mert a döntéssel enyhülhetnének az elmúlt hetek piaci feszültségei, melyek elsősorban az eladósodott államok kötvényeit sújtották. Az ír kormány bejelentésével meg lehetne előzni azt, hogy a probléma átterjedjen például Portugáliára is.
Ráadásul az egymásnak ellentmondó hírek megjelenése sem kedvez a piaci hangulatnak, a folyamatos pletykák, találgatások csak még idegesebbé teszik a befektetőket, akik lassan maguk sem tudják, mi folyik Európában.
A szakemberek egy része attól tart, hogy a végén Írország is a görögök hibájába esik: a görög kormány tavasszal az utolsó pillanatig elutasította a nemzetközi mentőcsomagot, végül mégis 110 milliárd eurós segítségre volt szükség. Éppen ezért most óva intik az ír kormányt attól, hogy hasonlóan makacs módon járjon el.
Már összedugták a fejüket Brüsszelben
Hivatalosan kedden kezdődik az uniós pénzügyminiszterek említett kétnapos tanácskozása, melyen Írország jövője lehet a fő kérdés. A BBC tudósítója szerint azonban magasabb szinten már hétfőn megkezdődtek az egyeztetések, például José Manuel Barroso bizottsági elnök és Olli Rehn pénzügyi biztos is tárgyalnak a kérdésről.
"Egyre többen vélik úgy, hogy Írországnak inkább most el kellene fogadnia a felajánlott segítséget, hogy véget vessen a piaci bizonytalanságnak" - mondta Gavin Hewitt, a brit közszolgálati csatorna tudósítója. Brüsszelben állítólag attól tartanak, hogy a további késlekedéssel ismét az eurózóna jövője válna kérdésessé, akárcsak tavasszal a görög válság alatt.
Puhul az ellenállás
Hétfőn délelőtt a nemzetközi tudósítások egy része már arról szólt, hogy az ír kormány is hajlik az egyezkedésre: állítólag azt már elfogadnák, hogy az ország bankrendszerét uniós pénzből tegyék rendbe, csak a kormányzati szintű segítséget utasítják el. A mostanra szinte teljesen államosított ír bankrendszer a becslések szerint mintegy 45 milliárd eurót helyezett ki hitelként vakmerően az ingatlanszektorba.
Kissé enyhültek hétfőn az ír államadósság-törlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási ügyletek árazásai, tükrözve, hogy a piaci szereplők a folyamatos ír kormányzati cáfolatok ellenére számítanak valamilyen nemzetközi likviditásbővítő segélyprogramra. Londoni elemzők hétfői helyzetértékeléseikben már az Írországnak nyújtandó pénzügyi segítség várható formáit és méretét taglalták.
A CMA DataVision adatai szerint az ír szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása 529 bázispont környékén mozgott a hétfői londoni kereskedésben az 536,5 bázispontos előző zárás után.
Az ír pénzügyminisztérium szóvivője hétfőn ismét hangsúlyozta, hogy az ország finanszírozása biztosított 2011-re is, közben a kereskedelmi miniszter úgy nyilatkozott, hogy országának meg kell mutatnia, hogy egyedül is meg tud állni a lábán.
mfor.hu