Az idei évben folyamatosan azt hangoztatta a kormányzat, hogy mindenki rendezze egészségbiztosítási jogviszonyát, hiszen jövőre csak az kaphat orvosi ellátást, aki rendszeresen fizeti a tb-járulékot. Azonban úgy tűnik, hogy a szigorú terv megváltozott, és jövőre továbbra is mindenkinek jár orvosi ellátás, így az úgynevezett "potyautasoknak" is.
A meghátrálás oka nyilvánvaló: az Alkotmány kimondja, hogy Magyarországon mindenki jogosult orvosi ellátásra, és ez senkitől nem tagadható meg. De ehhez érdemes hozzátenni azt is, hogy a kormányzat így megkerült egy sor létező társadalmi problémát.
Abban az esetben, ha "fizetős" lesz az egészségügyi ellátás, sok állampolgár dönthetne úgy, hogy eleve lemond az ingyenességről. Cserébe nem fizet járulékot, igaz, ha valami baj éri, akkor majd ki kell fizetnie a kezelést. A törvény azonban kimondja, hogy Magyarországon mindenki részese a TB-rendszernek, így ezek után a szegényeknek és a jómódúaknak is ugyanolyan ellátás jár. Igaz, új elemként megjelenik majd a kiegészítő biztosítások rendszere, amelynek révén a magasabb jövedelműek előnyöket élvezhetnek.
Nem fizetnek, de nem is potyautasok
Azoknál a családoknál, ahol az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum 120 százalékát (2008-ban a 34200 forintot), az önkormányzat jegyzője hatósági bizonyítványt állít ki. Ezt a rászorultságról szóló igazolást be kell mutatni az egészségbiztosítási pénztárak megyei ügyfélszolgálatain.
Előfordulhat, hogy tartósan munkanélküliek, önkormányzati vagy egyéb szociális ellátásból kikerülők adminisztrációs hiba miatt nem szerepelnek azok nyilvántartásában, akik után az állam fizeti meg a járulékot. Nekik szintén regisztráltatniuk kell magukat az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP). Nem kell viszont adminisztrációval bajlódnia a táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, baleseti táppénzben vagy baleseti járadékban részesülőknek.
Értelemszerűen a nyugdíjasok vagy nyugdíjszerű szociális ellátást kapó személyek helyett szintén a költségvetés fizet. Ide tartoznak a rendszeres szociális segélyben, időskorúak járadékában, ápolási díjban, gyermeknevelési támogatásban részesülők is, valamint a nappali tagozatos főiskolások, egyetemisták.
Sok a rendezetlen jogviszony
Nem rendezi viszont a törvény azoknak a sorsát, akik ugyan szociálisan nem rászorultak, nem is munkanélküliek, csupán egyszerűen nincs jövedelmük. Például a megtakarításaikból vagy bankkölcsönből élnek. Erre az esetre a törvények semmiféle útmutatót nem adnak. Mindenesetre a jogviszony nélkülieknek havonta 4350 forintot kell majd fizetniük, feltéve, ha van ennyi pénzük.
Jelenleg mintegy négyszázezer ember státusa rendezetlen. 42 ezren elismerték, hogy nem fizetnek járulékot, miközben nem tartoznak a rászorulók körébe. További 205 ezer állampolgár vitatja, hogy rendezetlen lenne a jogviszonya.
Év végéig még büntetlenül lehet tisztázni a vitás jogviszonyt. Utána azonban a háziorvosoknál, a kórházakban és a gyógyszertárakban is ellenőrzik majd az interneten keresztül, fizet-e a beteg járulékot.
A háziorvosok egy része azonban már tiltakozik, hiszen szerintük indokolatlan többletmunkával jár, ha minden egyes betegnél el kell végezni az ellenőrzést. Ha viszont nem ellenőrzik a jogviszonyt és a TAJ-kártyát, jövőre őket is megbüntetik, és a havi finanszírozásuk tíz százalékát vonják el tőlük.
Varga M. István