Már túl vagyunk a július 9-i induláson, a honlap bárki számára elérhető része azonban semmivel sem árul el több információt sem magáról a rendszerről, sem pedig a partnerekről, mint korábban - bár az kétségtelen, hogy a több, mint 154 ezer regisztrált most már legalább információt szerezhetett az elfogadóhelyek listájáról és magáról a lehetőségről. A rendszer Facebook-oldalán a több, mint 6000 rajongó csitítgatta még egymást az indulás napján, mondván ekkora adatbázissal egy honlap beindítása nem kis feladat, várják ki a menüpontok és egyéb információk megjelenését, ami egy napra rá már meg is történt. Ugyanakkor végre megtudhattuk, hogy az MKK Magyar Kedvezmény Kártya Kft. áll a rendszer mögött.
A tárolt cégkivonatból egyébként kiderül, hogy a cég csak 2012. július 4-én lett bejegyezve a cégbíróságon mindössze 510 ezer forintos jegyzett tőkével. A cég vezető tisztségviselője a kedvezményrendszerrel már korábban is összefüggésbe hozott T. Zs., rajta kívül pedig még hárman vannak tagként bejegyezve: Labancz Erika Zsuzsanna, Kiss Mónika Rozália és Cserneczky Ildikó.
Az alapítók már 19,5 millió kaszálhattak
A kezdeményezés honlapja szerint egyébként a Magyar Kedvezmény Kártyával több ezer üzletben, wellness és üdülőhelyen, üzemanyag-töltőállomáson és élelmiszer üzletláncban azonnali 10, 20, vagy akár 50 százalékos kedvezménnyel lehet vásárolni. Emellett mindössze napi pár órás munkával különösebb befektetés, vagy díjfizetés nélkül "európai szintű, 1 millió forint feletti jövedelemre" lehet szert tenni. Ezt azonban nem adják könnyen, ahogy az a következőkből ki is fog derülni.
Ahogy azt már a konkrét információk megjelenése előtt sejteni lehetett, a regisztráltak a kedvezménypartnerek beszervezései után válhatnak jutalékra jogosulttá. Pontosabban először minden egyes hónapban meg kell szerezni a jutalékjogosultságot, hiszen csak ezután fizethető ki a havi szinten felgyülemlett jutalék. Ha egy hónapban ez mégsem sikerülne, akkor halmozódik az eléréshez szükséges partnerek száma, tehát a következő hónapban már kettő, a harmadikban három új kedvezménypartnert, vagy elfogadóhelyet kell regisztráltatnia, ha hozzá akar férni a halmozódó jutalékához. Persze, a partnernek előbb ki kell fizetnie az éves megjelenési díjat, nem elég csak beregisztrálni, de erről picit később.
Az egymilliós jövedelem tehát úgy jöhetne össze, hogy a felhasználó alá négy szinten tartozó emberek havonta összesen 200 elfogadóhelyet regisztráltatnak, azok pedig befizetik az éves megjelenési díjat egy összegben. Vagyis pontosan 38 100 forintot, havi 2500 forint plusz áfát. Ezután négy szinten bruttó 5000-5000 forint kerül jóváírásra, a fennmaradó bruttó 18 100 pedig feltehetően megy az MKK üzemeltetőinek. Mivel a honlap szerint már 1079 partnerük van, nem nehéz kiszámolni, hogy alig néhány hét alatt már a konkrét indulás előtt több mint 19,5 millió forintot kaszálhattak az alapítók - az áfa befizetése után is marad közel 15,4 millió forintjuk teljesen tisztán, amiből a felmerülő költségeket fedezik majd.
Hol használható?
Az indulás napjáig egyébként szinte semmit sem lehetett tudni az kedvezménykártyát elfogadó helyekről. Az interneten böngészve azonban már az indulási dátum előtt belefutottunk az Arthro Komplex Gyógyközpont weboldalába, ahol azt állítják: "a Magyar Kedvezmény Kártya segítségével szeretnénk azon kedves vendégeinknek is olcsóbbá tenni a szolgáltatásainkat, akik nem egészségpénztártagok, ezért a Magyar Kedvezmény Kártya birtokosai részére 2012. június 1-től 15 százalék kedvezmény nyújtunk minden szolgáltatásunk árából". Emellett természetesen a gyógyközpont a saját regisztrációs linkjével szintén csatlakozásra biztatja a honlapjukra tévedőket.
Az eddig regisztrált felhasználók 1079 partnernél használhatják majd fel a kedvezménykártyát, melyek többsége inkább kisebb üzlet, szolgáltatóhely - a kiemelt partnerek feltöltése egyelőre még folyamatban van a honlap információi szerint. A regisztráltak az autómentéstől kezdve az állattartáson és épületgépészeten át a divatáruig találhatnak szerződött partnereket, ahol élhetnek a kedvezményükkel. Így például az Agip kutakon 10 százalékos kedvezménnyel vásárolhatnak a shopokban, naponta egyszer pedig maximum 80 liter/alkalomig 8 forint kedvezmény él literenként. Emellett még az MTI is 20 százalékos kedvezménnyel teszi elérhetővé A Magyar közélet kézikönyve néven futó kiadványát. Partnerek közé tartozik a City Taxi is; ők 6 százalékos kedvezményt kínálnak a kártyával rendelkezőknek. Ugyanakkor a kikapcsolódni vágyók az Iparművészeti Múzeumba és a Budapesti Kamaraszínházba is kedvezménnyel mehetnek el. (A feltüntetett cégek és vállalkozások az Euro Discount Card partnereként kerültek be az MKK-partnerlistájába, mivel a Magyar Kedvezmény Kártya az EDC-vel kötött partnerségi megállapodást, tehát ők közvetlen kapcsolatban nem állnak az MKK-val.)
Ezeken kívül 2012 harmadik negyedévében várhatóan csatlakozik egy országos élelmiszer-üzletlánc, a negyedik negyedévben pedig egy közüzemi szolgáltatóval is bővül az MKK partneri hálózata az ígéretek szerint. Ám arról, hogy mely cégek is lesznek ezek pontosan, nem lehet tudni semmit sem.
A kártyát egyébként 2500 MKK-pont, vagyis 250 meghívott után lehet igényelniük a regisztráltaknak, ami nem kis felháborodást váltott ki körükben. Ez ugyanis azt jelenti, hogy azok, akik csak kártyatulajdonosok szeretnének lenni, nem maradhatnak ki a hálózatépítésből sem. Ráadásul egyelőre semmit sem tehetnek az ügy érdekében, hiszen a regisztráció lehetőségét a legfrissebb információk szerint egyelőre felfüggesztették a rendszer működtetői. További regisztrációra csak az erre megjelölt időszakokban lesz lehetőség az MKK tájékoztatása szerint.
Az MKK nem akar a ScienNet hibájába esni
Hazánkban nem ez lenne az első olyan hálózat, mely a vásárlásokból visszaigényelhető kedvezményekkel csábítja rendszerébe az ügyfeleket. Jelenleg is működik, sőt mostanában ünnepli megalakulásának kilencedik évfordulóját a Lyoness, ennél viszont sokkal kevésbé fényes múltja van a ScienNet hálózatának.
2009. november 25-én ugyanis több százmilliós adóhiány gyanúja miatt indítottak nyomozást, és a hálózat mögött álló Headmin Kft. ügyvezetőjét pár hónapra előzetes letartóztatásba is helyzeték. Majd ennek megszűnését követően Leinemann Zsolt lakhelyelhagyási tilalom alá került. Mivel a törvény értelmében a gyanúsítás közlésétől számított 2 évig tarthat a nyomozás, ennek ideje 2011. november 25-én lejárt, ám azóta sem sokat hallani az ügyről. Éppen ezért megkerestük a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, akik kérdésünkre elmondták "a büntetőeljárásról szóló törvény 188. § (1) bekezdés e) pontja alapján (jogsegély iránti megkeresés külföldi hatóság általi teljesítése szükséges és további, Magyarországon elvégzendő nyomozási cselekmény már nincs) felfüggesztés hatálya alatt áll". Így tehát még határidőn belül van a nyomozás. Az eljárást közlésük szerint csak akkor folytathatják, ha a külföldi hatóságok a jogsegély-kérelemben foglaltakat teljesítik. A NAV eddigi adatai szerint egyébként összesen mintegy 800 millió forint a ScienNet által felhalmozott adóhiány, de ez még módosulhat a későbbiekben.
A ScienNet hibáját a honlap szerint az MKK nem akarja ismét elkövetni, hiszen a regisztráltaktól előzetesen egy adóelőlegre vonatkozó nyilatkozatot kérnek. Ennek hiányában állítólag a jutalékokat sem fogják kifizetni a felhasználóknak.
Székely Sarolta
mfor.hu
(A cég ügyvezetőjének nevét az Adatvédelmi szabályok miatt töröltük - aki a személyes adatai kezeléséhez és megjelenéséhez nem járult hozzá.)