Az új miniszterelnök-jelöltről már ma tárgyalhat az MSZP és az SZDSZ, amely holnap adhat választ a kérdésben. Információink szerint – a korábban jelölt Glatz Ferenccel ellentétben – egy ismert közgazdászt javasol a szocialista párt.
A sajtóban már konkrét nevek is napvilágot láttak az újabb jelölt kilétét illetően: a Magyar Nemzet Online szerint Patai Mihályról, a Budapesti Értéktőzsde elnökéről van szó, az index.hu pedig Pongrácz Antalt, az OTP vezérigazgató-helyettesét, a Szerencsejáték Zrt. és a Malév egykori vezérét említi. Időközben mindkét szakember cáfolta, hogy elvállalná az esetleges felkérést - tehát belőlük sem lesz miniszterelnök.
A jövőre nézve nem túl biztató az sem, hogy Békesi László egykori pénzügyminiszter - akinek nevét múlt héten még a lehetséges jelöltek között emlegették - a 168 óra aktuális számában úgy nyilatkozott: most "komoly ember nem vállalja el" a kormányfői tisztséget, "mivel egy év csak pánikintézkedésekre elég."
Amíg lehet, folytatják a keresést
Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő az MSZP és az SZDSZ csütörtök kora délutáni egyeztetése előtt annyit mondott: "Meg kell nézni, hogy vannak-e más, ilyen kaliberű (Surányihoz hasonló - a szerk.) megoldások". Bármibe természetesen nem tudunk belemenni, de amíg lehet, folytatjuk az egyeztetést - tette hozzá az MTI szerint.
Mint ismert, az MSZP eredetileg Surányi György volt jegybankelnököt, Glatz Ferenc akadémikust és Vértes Andrást, a GKI elnökét javasolta miniszterelnöknek a távozását múlt hét szombaton bejelentő Gyurcsány Ferenc helyett. A fenti hármasból az SZDSZ csak Surányit tartotta megfelelőnek, ő azonban csütörtökön közölte: a parlamenti pártok támogatása nyilvánvalóan nem alakult ki, ezért "nem is tekinthető jelöltnek". Az is biztos, hogy Jaksity György sem lesz jelölt – a Concorde Értékpapír Zrt. ügyvezető igazgatója hivatalosan is cáfolta az index.hu értesülését.
Ha nincs egyezség, választások lesznek
Surányi egyébként korábban egyeztetett Gyurcsány Ferenccel, Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével és Fodor Gáborral, az SZDSZ első emberével is, és mindhármuktól azt kérte, vállaljanak garanciát arra, hogy leendő kormánya nem lesz a politika céltáblája.
Amennyiben az MSZP és az SZDSZ meg tud állapodni egy új minisztterelnök-jelöltben, akkor annak programját április 6-án – tehát másfél hét múlva - terjeszthetik be a parlament elé, amely miniszterelnökké választásáról április 14-én szavazhat. Ha a két párt nem jut dűlőre egymással, akkor az SZDSZ valószínűleg támogatni fogja a Fidesz indítványát a parlament feloszlatására és előrehozott választások kiírására.
Menedzsment Fórum