4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hat-nyolcszázalékos költségvetési megtakarítás érhető el 2013-ban azzal, hogy összevonták a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) öt háttérintézményét a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalba (KIH). Erről a közelmúltban létrejött új szervezet frissen kinevezett elnöke, Hidas János adott tájékoztatást, közölve egyebek mellett azt is, hogy a tervek szerint a teljes kormány-tisztviselői kar, azaz csaknem nyolcvanezer ember adatait kell majd kezelniük.

A közigazgatás-fejlesztésről szóló Magyary-program jegyében a KIM öt háttérintézménye augusztusban olvadt össze: a Wekerle Sándor Alapkezelő bázisán a Nemzeti Közigazgatási Intézet, a KIM Igazságügyi Szolgálata, a tárca vagyonkezelő központja és az Ecostat Kormányzati Hatásvizsgálati Központ összeolvadásával jött létre a hivatal - írta az elnök az MTI megkeresésére készített összeállításban.

A hivatal feladatairól szólva példaként említette, hogy az igazságügyi egységnél az integrációval egyidejűleg bővültek a feladatok, szeptember közepétől ugyanis a KIH vezeti a felszámolói névjegyzéket, és végzi a felszámolók működésének ellenőrzését is.

A személyzetfejlesztési és személyügyi igazgatás területen ésszerűsítik és modernizálják a feladatokat - közölte. A cél az, hogy miután a kormány-tisztviselői alap- és szakvizsgáztatás átkerül a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez - hiszen ennek a lebonyolítására ott van a megfelelő tudásbázis - a feladat ellenőrzése, valamint a kormányzati személyügyi rendszer és adatbázis-kezelés a KIH-ben valósuljon meg.

"Az állami feladatkataszter alapján látjuk, hogy a közigazgatásban közel harmincezer feladatot végzünk el", át kell azonban értékelni, hogy minden feladat megfelelő helyen van-e, és azokat valóban az államnak kell-e ellátnia. Ezt követően - folytatta - a feladatokhoz alakítják a szervezetrendszert, "és nem fordítva, amint az korábban történt". Ehhez kapcsolódik szorosan a személyi állomány kérdése: a tervek szerint a teljes kormány-tisztviselői kar, azaz csaknem nyolcvanezer ember adatait kell majd kezelniük - tájékoztatott.

A KIH-ben egyébként jelenleg több mint 260 kormánytisztviselő dolgozik, további 250 munkatársat pedig az európai uniós forrásból finanszírozott kiemelt projektekben foglalkoztatnak.

A hivatal éves büdzséje idén az öt szervezet költségvetésének összege, ugyanakkor a 2013-ra tervezett számok már azt mutatják, hogy ugyanazt a feladatmennyiséget az összevonás eredményeképpen 6-8 százalékos költségvetési megtakarítás elérésével, "de színvonalasabban, összességében tehát hatékonyabban tudjuk majd elvégezni" - jelezte.

Közölte azt is, hogy a KIH támogatáskezelési igazgatósága egyrészt a KIM-hez rendelt nagyságrendileg egymilliárd forint összegű hazai költségvetési forrás elosztását végzi, másrészt rajta keresztül zajlik több EU-s kiemelt projekt megvalósítása is csaknem 25 milliárd forint értékben.

"A KIH létrehozása bizonyítéka annak, hogy Magyarország kormánya nem a külföldi megoldások kritika nélküli átvételével igyekszik megoldani a problémákat, hanem nemzeti értékekkel bíró alapra, a kor kihívásainak megfelelő szervezeti, személyzeti és magas szakértelemmel rendelkező új középirányító közigazgatási intézmény mintáját hozza létre" - olvasható Hidas Jánosnak az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásban. Sorait azzal zárta, hogy "összességében az eddig külön-külön létező képességek és tudás most már egymást kiegészítve egy helyen tudnak működni. A hangsúly a hatékonyságon van. Az összevonás oka nemcsak a költségcsökkentés volt, hanem belső erőforrások átcsoportosítása is, amellyel egyrészt a korábbi párhuzamosságok felszámolhatóak, másrészt az egymást segítő, támogató folyamatok összhatásának, eredményességének fokozása érhető el".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!