4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A ciprusi fejlemények a tőzsdék mellett az árfolyamokra is nagyon rosszul hatottak. Azt azonban nem tudni még, hogy az eurózóna Rubicon átlépése hosszú távon hat-e.

A ciprusi mentőcsomag kapcsán felmerült "betétadó" ötletével több elemzői vélemény szerint az eurózóna átlépte a Rubicont, így nem csoda, hogy jelentős megdöbbenést váltott ki a piaci szereplőkből. Az euró 1,29 alatt is megfordult a dollárral szemben, az ázsiai tőzsdék 2 százalék körüli esést szenvedtek el, a vezető európai indexek 1-1,5 százalékos mínuszban nyitottak, az olasz és spanyol hozamok megugrottak. Nem egyértelmű viszont még, hogy tartós és tovaterjedő pánikról van szó, napon belül ugyanis mintha enyhült volna már a riadalom.

A java azonban minden bizonnyal majd csak kedden jöhet, hiszen hétfőn bankszünnap volt Cipruson, így a betétesek legközelebb csak ekkor reagálhatnak a kialakult helyzetre. Ha pánik lesz, és megrohamozzák a pénzintézeteket, az más perifériaország bankjának megítélését is ronthatja a piacokon. (Cikkünk megjelenését követően érkezett a hír, miszerint a ciprusi bankok még kedden és szerdán is zárva tartanak, így elsőként a mentőcsomag bejelentése után csak csütörtökön nyithatnak ki.)

A magyar piac is megszenvedte

A BUX index 13,8 milliárd forintos forgalom mellett 1,1 százalékkal a csütörtöki záróértéke alatt,  18 152 ponton fejezte be a napot. Az eséshez elsősorban az OTP járult hozzá a maga 3,63 százalékos mínuszával, mely 4481 forintos záróárfolyamot eredményezett. A gyógyszergyári papírok sem remekeltek, hiszen a Richter 33 345 forintos záróára 1,05, az Egis 18 895 forintos értéke pedig 1,84 százalékkal marad el a hétvége előtti részvényártól. A kedvezőtlen piaci hangulat ellenére azonban a Mol és a Magyar Telekom részvények drágulni tudtak. Az energiaipari cég papírjaival 16 830 forinton kötötték az utolsó üzletet, ami 1,02 százalékos emelkedés eredménye, a Magyar Telekom 398 forintos záróára pedig 0,5 százalékos pluszt jelent.

New Yorkban bár nagy mínusszal nyitottak meg a tőzsdék, a kezdeti pánik oldódni látszódott a kereskedés folyamán, így jelenleg a DJIA 0,07, az S&P 500 0,23, a Nasdaq pedig 0,1 százalékos mínuszban van.

A forintot is megütötte

Reggel hamar 306 fölé gyengült a forint euróval szembeni jegyzése a kora reggeli 305,2-es szintről. Aztán lendületesen folytatva ezt a trendet késő délelőtt már 14 havi mélypontjára jutott az árfolyam, hiszen 308,4 forintot kellett adni a bankközi piacokon egy euróért. Délután erőteljes korrekció mutatkozott és reggeli szintje közelébe, 305,8-ig erősödött vissza a kurzus. Magyar részről ráadásul Cséfalvay Zoltán gazdaságstratégiáért felelős államtitkár is egy doorstep sajtótájékoztató során tájékoztatta az újságírókat a kialakult helyzetről, miszerint a ciprusi fejlemények okozzák a forint gyengeségét, ami mellesleg nem érdeke a magyar kormánynak. A piacnyugtató hatás azonban lényegében elmaradt, hiszen jelentősebb elmozdulás nem következett be.

Ráadásul a CDS felárunk is az egyik legnagyobb mértékben, 6 százalékkal emelkedett a hétfői nap folyamán. Persze, a kialakult helyzet a ciprusi csődkockázatot viselte meg a legjobban, mely 55 százalékkal emelkedett.

Így látják az elemzők...

Az intézkedés nem végleges, kétszer is elhalasztották a szavazást, mert nem volt meg a szükséges többség, a legutóbbi hírek szerint csak kedden szavaz a parlament. Ha megbukik a javaslat, az Ciprus csődjével és az eurózónából való kihullással fenyeget, ha elfogadja a parlament, az veszélyes precedenst teremt, ami kockázatnak teszi ki a betéteket más bajban lévő európai országokban is. A legrosszabb viszont valószínűleg a bizonytalanság lenne, főként, ha tovább halasztanák a szavazást - írja a KBC Equitas elemzői közleményében.

A cég szakemberei szerint az előttünk álló hét vízválasztó lesz, hiszen akár hosszú távú következtetéseket is le lehet vonni a piacokról. Ha csak átmeneti lesz a megingás, mint az olasz választások után, akkor az erősítheti az európai kilábalást, ráadásul az elemzők is ezt tartják valószínűnek. Ugyanakkor úgy vélik, hogy Ciprus lehet olyan váratlan katalizátor is, mint az USA leminősítése volt 2011 augusztusában, ami 20-30 százalékos zuhanást hozott a tőzsdéken. Ennek kisebb esélyt adnak a szakemberek, de a hangsúly itt a meglepetésen van, márpedig az első kommentárok alapján mindenkit megdöbbentett a betétadó híre.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!