Sok hatása nem lesz a forintra?
Egyelőre a piacok nem félnek Donald Trumptól, aki január 20-án péntektől lesz az Egyesült Államok elnöke. A Trump által belengetett intézkedéseknek a jó oldalát nézik a piacok. Részben azt, hogy az új amerikai kormány többet költ majd, ez pedig a gazdaságra is kedvező hatással lesz - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Várhatóan protekcionista irányváltás lesz az amerikai gazdaságpolitikában, amely az eddiginél jobban fókuszál az amerikai termelés fejlesztésére és a külföldön termelő amerikai cégek hazacsábítására.
A szakember elmondta, hogy a vámok esetleges bevezetése és egy kereskedelmi háború Kínával elég veszélyes lenne az amerikai gazdaság számára. Ezek egyelőre fenyegetőzések, és erősen kérdőjeles, hogy Trump valóban belemenne egy kétséges kimenetelű háborúba. Leegyszerűsítve egy, a kínai termékekre bevezetendő vámra Kínának is lehet válaszlépése, például az, hogy leértékeli a saját devizáját, a jüant. „Mindez a kínai gazdaság és lakosság számára is problémát jelentene, de elméleti síkon nem lehet kizárni egy ilyen válaszlépést” - tette hozzá Németh Dávid.
Németh Dávid szerint a forintot önmagában Trump beiktatása nem befolyásolja. Rövid távon az euró árfolyama 305-312 forint között mozoghat. Hosszabb távon, ha az amerikai gazdaság nagyobb lendülettel növekszik, akkor a Fed gyorsabban emelhet kamatokat. Ez pedig az Európai Központi Banknál is irányváltást eredményezhet, azaz a laza monetáris politikáról szigorúbb irányba indulhatnak. Ez pedig forintgyengítő hatással járhat.
A mérleg másik serpenyőjében azonban ott van a magyar gazdaság növekedése, amely viszont a forintot erősíti. Összességében, ha nem lesz komolyabb sokk a nemzetközi gazdaságban, és Trump sem hoz durva intézkedéseket, akkor a forint árfolyama is nyugodt maradhat.
mfor.hu