Egyhangúan - Vagy mégsem?
Bod Péter Ákos és Járai Zsigmond volt jegybankelnökök, Csaba László akadémikus, Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója, Barcza György, a K&H elemzője, Szász Károly PSZÁF-elnök, Töröcskei István bankár, Sós Lőrinc, a KSH volt elnökhelyettese, Auth Henrik, az MNB volt alelnöke és Arnold Mihály, a NAV elnökhelyettese kaptak meghívást Orbán Viktor miniszterelnöktől péntek délelőttre - mondta az esemény utáni sajtótájékoztatón Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője.
A megbeszélésen az eurózóna válságának hatásait tekintették át a magyar gazdaságra nézve, és megállapodtak abban is, hogy a jövőben rendszeressé teszik majd az egyeztetéseket. "A megbeszélésen főleg abban volt véleménykülönbség, hogy a közgazdászok milyen súlyosnak ítélik a helyzetet. Abban egyetértettünk, hogy ez a válság nem néhány nap alatt fog elmúlni, elhúzódó visszaesésre kell felkészülnünk" - tette hozzá Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Matolcsy szerint abban is egyetértés volt, hogy meg kell őrizni az elmúlt egy év gazdaságpolitikájának eredményeit, és a közgazdászok egyetértettek az elmúlt egy év gazdaságpolitikájával. Ennek némileg ellentmond Csaba László néhány nappal ezelőtti nyilatkozata. A szakember az Inforádiónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium középtávú tervében felvezetett, alapvetően nem folytatható a ma ismert adatok alapján, amelyekből lanyhán növekvő, egyáltalán nem dinamikusan gyorsuló gazdasági pálya látszik kirajzolódni, a dinamikusan gyorsuló gazdasági pályáról szóló kommunikációt abba kell hagyni, mert az az álmok birodalmába tartozik.
Csaba László szerint néhány napja még az is problémás volt, hogy nincsen részletesen kifejtve a kormány gazdasági programja. Vannak szándéknyilatkozatok és szakmai programok, van két operatív tervdokumentum (a Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram), amelyek olyan makropályát vázolnak fel, amiről kiderült, hogy nem tartható.
Matolcsy: nem adjuk az egykulcsos adót!
A nemzetgazdasági miniszter szerint az ülés résztvevői abban is egyetértettek, hogy folytatni kell az államadósság csökkentését, Magyarország megújítását és el kell mélyíteni a Széll Kálmán Terv reformjait. Emellett be kell foltozni az idei költségvetésben tátongó 100 milliárd forintos lyukat, a jövő évi büdzsét pedig 3 százalék alatti hiánnyal kell elfogadni - tette hozzá.
"Komoly és súlyos szavak hangzottak el a devizahitelesekkel kapcsolatban, valamennyi közgazdász szerint ez jelenti ma a legnagyobb társadalmi és gazdasági kockázatot" - mondta a miniszter. A szakértők üdvözölték a kormány eddigi lépéseit ezen a téren, viszont további gondolkodást tartanak szükségesnek a probléma rendezése érdekében.
A fentiek mellett a meghívott közgazdászok óvták a kormányt az adóemelésektől, főleg az szja-emeléstől. "A kormánynak nem is szándéka, hogy visszalépjen az év elején bevezetett 16 százalékos egykulcsos adótól" - szögezte le Matolcsy. Ugyanakkor hozzátette: a NAV elnökhelyettese szerint ma évente 600 milliárd forintnyi adó nem folyik be a költségvetésbe, ezért az adóbehajtás körében tesznek hatékony és kemény lépéseket, hogy az államot megillető bevételek megjelenjenek. Ez összecsenghet azzal a pletykával, mely szerint valamiféle vagyonadó bevezetésén gondolkodhat a kormány, ugyanis a fenti szavak akár azt is jelenthetik, hogy "a lánc végén" akarják megfogni a kieső adóbevételeket.
Matolcsy azt is kiemelte, hogy jövő hétfőn és kedden kihelyezett kormányülésen tárgyalja a kabinet azokat az intézkedéseket, melyekkel az idei büdzsé 100 milliárdos hiányát betömhetik, illetve folytatják a 2012-es költségvetési javaslat szerdán megkezdett tárgyalását. A nemzetgazdasági miniszter megerősítette Orbán Viktor tegnapi szavait, melyek szerint lehetőséget látnak további államadósság-csökkentésre, melyre javaslatokat tesznek a kormányfő asztalára. Ezután Orbán várhatóan a jövő héten jelenti majd be hivatalosan az újabb adósságcsökkentést.
Beke Károly
mfor.hu