A brit jegybank negyedéves beszámolóját ismertetve Mervyn King, a Bank of England (BoE) kormányzója szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: a gazdaság 2011-ben a viszonylag lassú, de stabil növekedésre számíthat, a bővülés mértéke azonban a korábban előrejelzettnél alacsonyabb lehet. Összességében King az elkövetkező két évben hullámzó eredményekre számít.
Jelentésében a BoE úgy fogalmaz, hogy az infláció a vártnál hosszabb ideig, vélhetően 2011 végéig - vagyis a korábban jósoltnál sokkal tovább - marad a 2 százalékban megszabott cél felett.
Citybeli elemzők szerint King ezzel megtette azt a két lépést, amelyet a legkevésbé sem akart, vagyis módosította májusi előrejelzéseit. Szakértők úgy vélik, a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések még így is optimisták.
King nem tartja valószínűnek, hogy a brit gazdaság a növekedési fázis után újabb recesszióba zuhanna. Megjegyezte, a bankok részéről hiányzó hitelezési kedv korlátozza a gazdaság bővülését. A kölcsönfeltételek nem egyszerűsödtek, ez gondot jelent a növekedés szempontjából. A BoE kormányzója szerint még évekbe telik, mire a bankok mérlege és a pénzügyi helyzet ismét "normálishoz hasonló" helyzetbe kerül.
A BoE arra figyelmeztetett, hogy a csökkenő export és a mérséklődő fogyasztás kockázatokat jelent a gazdasági erősödés szempontjából nézve. A gazdasági növekedést elősegítő tényezők között King az élénkítő intézkedéseket, valamint a font árfolyamának gyengülést említette.
A BoE jelentése kiemeli, hogy a tartósan a cél feletti inflációra a kormány áfa-növelő döntése miatt kell számítani. A májusban hivatalba lépett konzervatív-liberális kormány januári hatállyal a jelenlegi 17,5 százalékról 20 százalékra emeli a forgalmi adót.
Júniusban az infláció mértéke 3,2 százalék, a lakossági ingatlanszektor jelzálog- és egyéb költségeit is tartalmazó, szélesebb merítésű kiskereskedelmi árindex (RPI) 5 százalékos volt. Az árakkal kapcsolatban King megjegyezte: a gazdasági válságból való kilábalás ideje alatt "sokkszerű" ingadozásokra lehet számítani.
A kormány a tetemes deficit mérséklésére június végén új költségvetést fogadott el, és a megszorítások keretében 25-40 százalékos kiadáscsökkentést vár a közszférától. A megtakarítások jegyében szakértők szerint elbocsátási hullámra lehet számítani, ennek hatásait azonban még nem mérték fel részletekbe menően
MTI/Menedzsment Fórum