"Kormányfői kinevezésem után nekem kellett arra kérnem Merkelt és Sarkozyt, hogy ne rohanjanak rögtön Rómába" - mondta még év végi sajtótájékoztatóján Monti, aki kinevezése óta rendszeresen találkozik német és francia kollégájával.
A római kormányváltás óta a korábban Silvio Berlusconit kizáró német-francia tengely triumvirátussá alakult át. Monti először november 24-én, Strassbourgban tartott hármas csúcsot Angela Merkel német kancellárral és Nicolas Sarkozy francia elnökkel.
Újabb találkozót terveztek január 20-án Rómában, melyet Párizs halasztott el "francia belügyekre" hivatkozva a Standard&Poor's leminősítését követően. A római csúcs időpontját március elejére tették át.
Olasz sajtóértesülések szerint a három európai főváros közötti kapcsolat nem a csak a hivatalos és nyilvános megbeszélésekre korlátozódik. Monti és főleg a jobbkezének tartott Enzo Moavero Milanese, olasz EU-ügyi miniszter hetente személyesen egyeztet Párizsban és Berlinben is.
A mai Monti-Merkel-Sarkozy találkozóról az olasz újságok azt írták, tartalmilag talán nem lesz annyira jelentős, jelképes üzenete azonban annál nagyobb. Merkel és Sarkozy már a decemberi EU-csúcson is a közgazdász Monti véleményére adott a legtöbbet - vélték a sajtóelemzések, melyek szerint Monti optimistán érkezik Brüsszelbe. Pozícióját erősíti a januárban Olaszországban bevezetett liberalizációs csomag és az olasz munkatörvénykönyv márciusra tervezett módosítása.
Az olasz újságok szerint az állam- és kormányfők mostani csúcstalálkozója a római kormányfő agendáját követi. Úgy vélik, Monti háttérmunkájának eredménye, hogy az EU-csúcs napirendjén a költségvetési paktum, az egységes európai munkapiac megerősítése, az országmentő alap forrásemelése szerepel.
MTI