3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország adósmegítélési szempontjából "negatív" fejleménynek nevezte az uniós kohéziós juttatások részleges felfüggesztésének kilátásba helyezését hétfői értékelésében a Moody's Investors Service.

A hitelminősítő térségi elemzője, Alpona Banerji úgy vélte: ha kiesik a Magyarország által az EU-tól jövőre vár felzárkóztatási juttatások harmada, az nehezebbé tenné az államháztartási célok teljesítését, és késleltethetne olyan beruházásokat, amelyekre a növekedés szempontjából szükség lenne.

A Moody's szakelemzője szerint a részleges felfüggesztés kilátásba helyezéséről hozott brüsszeli döntés emellett mutatja Magyarország és az Európai Bizottság "feszült viszonyát" is. Banerji szerint ez "bonyolultabbá teszi" az új IMF/EU-finanszírozási csomagról folytatandó tárgyalásokat is.

Jóllehet az EU-bizottság kinyilvánította, hogy a Magyarországgal kapcsolatos túlzottdeficit-eljárás és az IMF/EU-finanszírozási megállapodás két különböző ügy, a kohéziós pénzekkel kapcsolatos döntés mégis "bonyolultabbá teszi" az új IMF/EU-csomagról folytatandó tárgyalásokat is - vélekedett a szakértő.

2007-2013 közötti időszakra az EU 8,6 milliárd eurónyi támogatást különített el Magyarországnak, és ebből jövőre 1,7 milliárd euró - a magyar hazai össztermék (GDP) 1,7 százaléka - esedékes. Jóllehet a felfüggesztés a 2013-as folyósítás kevesebb mint egyharmadát - és a teljes támogatási összegnek mindössze a 6 százalékát - érintené, az ügy azonban mégis jelentős, tekintettel arra, hogy az Európai Bizottság most először szánta rá magát ilyen fellépésre egy tagállammal szemben - áll a Moody's elemzésében.

Az Eurasia Group azt írta, hogy az uniós intézmények legutóbbi lépései "az EU politikaformáló elitjének általánosabb hangulatát" is felfedik Magyarországgal kapcsolatban. Úgy tűnik, az európai politikai döntéshozók elszánták magukat arra, hogy "rászorítják a kormányt követeléseik teljesítésére". Mindemellett az IMF, amely "eddig jórészt csendben volt", szintén elkezdte emlegetni a szélesebb értelemben vett adórendszerbeli és szerkezeti reformok szükségességét, és ez arra vall, hogy a valutaalap részéről is "komoly követelések várhatók".

Az Eurasia szerint mindez - Orbán Viktor miniszterelnök kemény tárgyalási alapállásával együtt - megerősíti azokat a véleményeket, amelyek szerint az új IMF/EU-programról szóló megállapodás elérése "nehéz folyamat lesz", a kudarc lehetősége "több mint elméleti", és az egyezmény megszületése esetén is valószínűsíthetők "elcsúszások és zökkenők".

A ház elemzésében "valószínűnek" nevezték, hogy az uniós pénzügyminiszterek jövő havi ülésükön jóváhagyják a magyar kohéziós juttatásokkal kapcsolatos bizottsági javaslatot, bár a cég elemzői megjegyezték azt is, hogy az intézkedés visszavonható, ha a magyar kormány "meggyőző, vagyis strukturális jellegű" költségvetési reformokat mutat be.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!