5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Stabilra javította az eddigi negatívról a magyar bankrendszer kilátását pénteken a Moody's Investors Service, azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy a magyar bankok működési környezete stabilizálódik a következő 12-18 hónapban.

A nemzetközi hitelminősítő közölte: a magyar bankszektor működési kondícióinak javulására számít 2015-2016-ban a viszonylag erős gazdasági növekedés közepette. A várható javuláshoz hozzájárul az is, hogy változóban van a magyar kormány politikai alapállása a bankszektorral kapcsolatban. Úgy vélik, ennek egyik megnyilvánulása volt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) februárban aláírt memorandum, amely tartalmazza a bankadó fokozatos csökkentésének tervét is.

A Moody's az idén 2,8 százalékos, 2016-ban 2,2 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban. A növekedés fő hajtóerejét a kormányzati kiadások emelkedése mellett az export és a magánszektorbeli fogyasztás egyidejű erősödése adja. A működési környezet javulása révén a magyar bankszektor az idén ismét nyereséges lesz, és stabilizálja hitelmutatóit, jóllehet gyenge szinteken. A cég a viszonylag erős gazdasági növekedés ellenére csak mérsékelt hitelkereslet-növekedésre számít, különösen a lakossági szektorban. A bankszektor eszközminősége azonban várhatóan az idén és jövőre is javul, különös tekintettel arra, hogy a devizaalapú ingatlanhitel-állomány átváltása jelentős eszközminőség-kockázatot szüntetett meg a forintárfolyam-kockázat kiiktatásával.

Mindemellett a banki visszatérítések - amelyek nagy részét a bankok az idén folyósítják - javítani fogják a lakossági szektor adósságszolgálati képességét, és e tényező önmagában valószínűleg 2-3 százalékpontot lefarag a lakossági piacon kint lévő banki követelésállomány nem teljesítő hányadából, amely 2014 végén a teljes portfolió 22,4 százaléka volt. Az előremutató jelzőszámokból arra is következtetni lehet, hogy az előrejelzési időszakban az újonnan nem teljesítővé váló kinnlevőség-hányad is csökkenni fog. Az idén és jövőre a magyar bankszektor tőkeellátottságának mérsékelt javulását is várja az alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési ráta tavaly mért, átlagosan mintegy 2 százalékpontos rendszerszintű csökkenése után, amelyet a lakossági visszatérítésekre képzett jelentős tartalékolás okozott. A magyar bankrendszer Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátája a 2013 végén mért 15,5 százalékról 2014 végére 13,3 százalékra csökkent, amely a leggyengébb mutató volt a közép- és kelet-európai EU-térségben. A magyar bankrendszerben 2009 óta végbement mérlegalkalmazkodási folyamat ugyanakkor jelentősen javította a bankok finanszírozási szerkezetét, és csökkentette azokat a kockázatokat, amelyek a korábban jelentős nagybani finanszírozási - különösen devizafinanszírozási - függőségből eredtek.

A rendszerszintű kinnlevőség-betétállomány ráta tavaly 98,3 százalékra csökkent, és valószínűleg tovább javul a betétállomány várható mérsékelt emelkedése nyomán. A hitelminősítő számításai szerint a devizaalapú ingatlanhitel-állomány átváltása hozzávetőleg 25 százalékkal csökkentette a magyar bankok devizafinanszírozási igényét, és ez a refinanszírozási kockázatok mérséklődését eredményezte. A magyar bankrendszer stabil kilátása immár összhangban van a "Ba1" szintű magyar szuverén adósbesorolás ugyancsak stabil kilátásával.

A Moody's legutóbb november 7-én hajtott végre hitelminősítői lépést Magyarországgal kapcsolatban: akkor javította stabilra a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról a magyar államadós-osztályzat kilátását. A döntést a cég annak idején elsősorban a magyar gazdaság javuló középtávú kilátásaival és a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséggel indokolta. A Moody's menetrendjében a következő felülvizsgálat múlt pénteken lett volna esedékes, ám a cég akkor nem hajtott végre újabb államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében. A cég listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is "Ba1", stabil kilátással.

A többi nemzetközi hitelminősítő az idén már bejelentett pozitív lépéseket Magyarország esetében.

A Fitch Ratings májusban pozitívra javította a magyar szuverén osztályzat kilátását az addigi stabilról, egyebek mellett a magyar gazdaság külső mutatóinak markáns javulásával indokolva a lépést. A Fitch "BB plusz" hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's és a Standard & Poor's hosszú távú magyar szuverén minősítésével azonos, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású "BBB" sáv alsó szélétől. Ha a Fitch Ratings a pozitív kilátás megadása nyomán javítja a magyar szuverén devizaadós-osztályzatot is, ez a besorolás ennél a cégnél visszakerülne a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába.

A Standard & Poor's március 20-án - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban viszonylag szokatlan módon, az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül - egy fokozattal "BB plusz"-ra javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását. A Standard & Poor's márciusi osztályzatjavításával került a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!