A Morgan Stanley szerint a magyar kormány által beterjesztett költségvetési intézkedések jó eséllyel fenntartható pályára állítják a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-rátát, és ezzel elkerülhető lesz a magyar adósosztályzatok további leminősítése.
Végrehajtási kockázatok vannak ugyan, de a ház megerősíti, hogy a reformcsomag akár nem teljes körű végrehajtás esetén is jelentős eredményeket hoz az adósság-fenntarthatóság javításában.
A ház szerint - feltételezve, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés kissé szűkül - a konszolidációs csomag 60 százalékának végrehajtása is már stabilizálná a GDP-arányos adósságrátát, "még konzervatív növekedési előrejelzések mellett is".
A Morgan Stanley megállapítja, hogy Magyarország "fordulóponthoz" érkezett, és hosszú ideje most kínálkozik a legjobb esély a fenntarthatóbb makrokörnyezet kialakítására és a hosszú távú szerkezeti gyengeségek kezelésére.
A Fitch Ratings, amely a minap kibocsátott magyar dollárkötvényre a "BBB mínusz" magyar szuverén adósbesorolást adta meg, ehhez fűzött londoni elemzésében közölte, hogy véleménye szerint a március elején ismertetett szerkezeti reformprogram fontos lépés volt a középtávú strukturális államháztartási hiányhelyzet kezelése felé.
A Standard & Poor's közölte: a magyar besorolások a cég azon véleményét tükrözik, hogy a Széll Kálmán Terv végrehajtása lehetőséget teremthet a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásainak javítására.
Az összesen 4,25 milliárd dolláros kibocsátás az egész évi kibocsátási terv 75 százalékát fedezte.
"Nem minden tűnik azonban rózsásnak": az eddigi havi költségvetési adatok "nem néznek ki jól", az első negyedévi deficit eléri az egész éves cél 108 százalékát, és az első félévben valószínűleg tovább emelkedik, mielőtt a szektoradók beszedéséből és a nyugdíjalapok vagyonának átirányításából eredő egyszeri bevételek be nem folynak.
E hiányosságokkal együtt is azonban biztató, hogy Magyarország piaci hozzáférése ennyire jó az idén, és az is, hogy a finanszírozási igények zömét már sikerült fedezni - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.
A Commerzbank kiemeli, hogy bár "Magyarország adósságproblémái nem tűntek el", és a tavalyi hiányadatot is emelni kellett, a befektetők mégis erőteljesen túljegyezték a minapi dollárkötvényt, amelyet "váratlanul alacsony hozammal" sikerült kibocsátani.
A Commerzbank elemzői szerint olyan tényezők, mint a jegybanki kamatszigorítás és a kötvényből eredő egyszeri bevételek - amelyek egy hét alatt 6,4 százalékkal emelték a magyar devizatartalékokat -, magyarázhatják a forint erősödését, ám az egyéb befektetési kategóriák - mint például a kamatemelésre általában rosszul reagáló részvénypiac - mozgása szélesebb alapú hangulatjavulásra vall. A ház kiemeli, hogy a BUX árfolyammutató az idén csaknem 15 százalékot emelkedett, miközben a forint 5,2 százalékkal erősödött az euróval szemben.
A Commerzbank szerint a magyar gazdasággal kapcsolatos jelenlegi derűlátás fő vezérlője a magyar makrogazdasági teljesítmény ciklikus konvergenciája. Az államháztartási helyzet a legjobbak közé tartozik térségben, és a költségvetési terv alapján olyan mértékű közadósság-csökkenés várható, hogy a magyar kormányfő - lengyel mintára - a GDP-arányos közadósság-ráta felső határának 50-55 százalékos alkotmányos rögzítését fontolgatja.
A Commerzbank londoni elemzői szerint azonban mindezekkel együtt is kételyek ébredhetnek a befektetőkben. Ennek lehetséges okai közé sorolja a ház, hogy várhatóan jelentősen csökken a külkereskedelmi többlet, ahogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés elkezd érzékelhetően szűkülni. Emellett az adósságtörlesztési menterend - jóllehet jelenleg nem túl kemény - 2012-től ismét erőteljesebbé válik, különösen az IMF/EU-csomag törlesztésének kezdetével.
A Commerzbank szerint mindezek alapján arra a kérdésre, hogy túlzott-e a magyar gazdasággal kapcsolatos piaci derűlátás, "a mi következtetésünk az, hogy igen ... de azt mi sem várjuk, hogy a hangulat visszasüllyedjen a tavalyi szintekre".
MTI