3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra sem zárható ki Magyarország visszaminősítése a befektetésre már nem ajánlott - "bóvli" - adósosztályzati kategóriába, mivel a hitelminősítőknek nem tetszik a nyugdíjpénztári rendszer átalakítása - közölték csütörtökön londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Morgan Stanley összességében derűlátó tanulmányt állított össze a feltörekvő piaci térségben kínálkozó idei részvénybefektetési lehetőségekről.

Abban a fejezetben azonban, amely azt taglalja, hogy milyen fejlemények késztetnék a céget ajánlásai "újragondolására", a felsorolt tényezők között szerepel Magyarország esetleges visszaminősítése a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, a nyugdíjreform visszafordítása és a közfinanszírozás fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak miatt.

A Morgan Stanley elemzése szerint a magyar nyugdíjrendszer átrendezése "nemigen nyerte meg a hitelminősítők tetszését". A ház felidézi, hogy amikor a Fitch Ratings karácsony előtt leminősítette Magyarországot, ehhez fűzött elemzésében azt írta, hogy a magyar kormány által kidolgozott költségvetési tervek "rossz irányúak" a további államháztartási konszolidáció szempontjából.

A Morgan Stanley közgazdásza, Pasquale Diana a ház csütörtöki elemzése szerint mindezek alapján "nem tartja kizártnak", hogy a hitelminősítők közül "legalább egy" a befektetési szint alá süllyeszti a magyar adósbesorolást. A cég vezető térségi elemzője szerint mindazonáltal "eltúlzott" lépés lenne Magyarország visszasorolása a "bóvli" adóskategóriába.

Ez utóbbi véleményt más nagy londoni házak is osztják.

Az RBC Capital Markets előrejelzésében Magyarországról azt írta, hogy ha a magyar adósbesorolásokat a hitelminősítők a befektetésre ajánlott sáv alá rontanák, az "durva" lépés lenne, amelyet "nehezen lehetne igazolni". A cég szerint ugyanis Magyarország költségvetési pozíciója még mindig "jelentősen jobb" más EU-tagállamokénál, és az adósságállomány megújítása sem tűnik érdemi problémának.

A Morgan Stanley sem a csütörtökön ismertetett tanulmányában adott először hangot hasonló véleményének. A ház egyik korábbi, néhány hete összeállított felzárkózó piaci előrejelzése szerint Magyarország "nem érdemelné meg", hogy a hitelminősítők a "bóvli" kategóriába sorolják vissza, sőt a Moody's Investors Service december elején bejelentett, egyszerre két fokozatú magyar osztályzatrontásának mértéke is "túlzás" volt.

Magyarország szuverén adósságát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén tartja nyilván, egyaránt további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

A negatív kilátások kockázata az, hogy ha a Moody's, a Fitch, vagy az S&P közül bármelyik is tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - osztályzati kategóriába. Ez kötvényeladási nyomást is okozhatna, mivel sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok - számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, vagy legalábbis az adóskockázati besorolások átlaga eléri a befektetési szintet.

Jelenleg három EU-tagállamnak - Lettországnak, Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású adóskockázati besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre "bóvli" adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!