Évente 16-17 ezer gazdasági bűncselekmény után nyomoz a rendőrség - mondta Bencze József országos rendőrfőkapitány a rendőrpalotában tartott keddi sajtótájékoztatón. Jóllehet ez a teljes, 420-430 ezer bűncselekményhez viszonyítva nem tűnik soknak, az arány évek óta folyamatosan nő. Csakúgy, mint a bűncselekmények elkövetett értéke, ami tavaly 43,6 milliárd forintra rúgott.
A két intézmény közötti együttműködés várhatóan a gyors és hatékony tájékoztatást, informálást jelenti majd. A nyomozás, vizsgálódás során az a cél, hogy minél harmarabb bevonhassák a társszervet a munkába. Jóllehet az adóhivatal eddig is tartotta a kapcsolatot utóbbiakkal, ám központi, azaz országos szinten eddig nem működött a dolog.
FBI-módszerek
Az APEH kiemelt adózók igazgatóságának lehetősége van úgynevezett központosított ellenőrzést végezni. Ez azt jelenti, hogy egyszerre több helyen (több társaságnál), több adónemet illetően az ország egész területén folytathatnak vizsgálatot, nem csak megyei illetve régiós szinten, egymás után bontogatva ki az ügy szálait.
A sajtóban az APEH FBI-nak nevezett igazgatóság az év elejétől új szerkezetben működik. Az első félévben a központi ellenőrzések során 56 ügycsoportban indítottak vizsgálatot - mondta Juhász István, a KAIG vezetője. Ez egyenként több céget is magában foglal, van olyan is, ahol negyven társaságot vizsgál az igagzatóság. További húsz ügycsoport pedig már előkészítés alatt áll.
Fél év alatt 9,5 milliárd a mérleg
Hét olyan ügy van, ahol a részvevő cégek számítástechnikai alkatrészek kereskedelmével foglalkoztak - mondta Juhász. A számítógép-alkatrész kereskedelme leginkább az afácsalásoknál jellemző, ahol nagy értékű, de könnyen mozgatható árukat adnak-vesznek és hoznak ide-oda jellemzően az unión belül, s a tranzakció során - kihasználva a közösség speciális áfaszabályait - úgy igényelnek vissza áfát, hogy azt senki sem fizeti be. A hét ügyben összesen 6,5 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel a KAIG.
Cukor, alkatrész, kozmetikum
Négy ügycsoport a cukorkereskedelemben érintett - folytatta a felsorolást az igazgató. Itt az import cukor továbbadásáról van szó - természetesen a vám- és adóterhek befizetésének mellőzésével. Az adóelkerülés mértéke 530 millió forint. Huszonöt autókereskedő cég is horogra akadt, amelyek az értékesítés áfáját kívánták elcsalni 600 millió forint értékben.
Emellett 11 takarítást végző cég is a KAIG karmába került, itt 310 millió forint a feltárt adókülönbözet. A gépalkatrész-kereskedelemben is találtak ügyeskedőket: ebben a csoportban 350 millió forintot csaltak el az érintettek. Végezetül összesen 1,2 milliárd forint adóval nem tudott elszámolni egy kozmetikai termékeket áruló hálózat.
Pénzmosás, vagyonosodás
A gazdasági bűncselekmények, ezen belül a két hatóság közötti együttműködés persze nem csak az adóhatóság oldaláról indulhat. A nyomozó iroda is értesíteni fogja a KAIG-ot, ha adócsalásra utaló nyomokat talál, így például a pénzmosással kapcsolatos ügyekben.
Jelenleg is zajlik az a nyomozás, amely kétszáz kínai vállalkozás pénzügyeit göngyölíti fel: cégek pár hónapos számlaforgalom alapján több milliárd forintot juttattak ki Kínába. Eddig két ügyben négymilliárd forint adóhiányt állapított meg az adóhatóság.
A pénzmosás, az áfacsalás és egyéb bűncselekmények során természetesen már most is egymásra találnak a szervek. Így például az idén a vagyonosodási vizsgálatok során több ügy is eljutott így vagy úgy a nyomozó irodához. Az 56 központosított ellenőrzés közül pedig nyolc más hatóság bejelentésére indult.
Persze nem csak a nyomozó irodával kötött eddig megállapodást az APEH. A Vám- és Pénzügyőrséggel is igen kiterjedt az adóhivatal kapcsolata. Az idén egyébként a pénzügyőrők is meg lettek erősítve: nyomozati jogkört kaptak.
F. Szabó Emese