A miniszter kijelentette: a munkabarát adórendszer bevezetése lényegében beismerése annak, hogy Magyarországon az elmúlt 20 évben az adórendszer nem volt az. Viszonylag alacsony adók terhelték a fogyasztást, s ezzel párhuzamosan nagyon magasak voltak a munka terhei - hangsúlyozta. Szavai szerint a jelenlegi rendszer nem támogatja a munkába állást. Nem biztos, hogy megéri dolgozni, s "az sem biztos, hogy megéri többet dolgozni, s ezáltal többet keresni", mert azonnal átcsúszhat az ember egy magasabb adókulcsba - magyarázta. Molnár Csaba szavai szerint az adósávokat szélesebbre kell nyitni, a bérterheket pedig nagyon látványosan kell csökkenteni.
A miniszter elmondta: Magyarországon a "hihetetlenül alacsony" foglalkoztatási szintet a jelenlegi 57 százalékról legalább 65 százalékra kell felvinni. Kiemelte: jelentős azon aktív korúak aránya, akik nem dolgoznak. A nagyon korkedvezményes nyugdíjrendszer, a különböző szolgálati és művészeti nyugdíjak, a gyes és gyed "csupa-csupa olyan dolog, ami távol tart a munkaerőpiactól" - tette hozzá.
Molnár Csaba szerint az euró bevezetése "nem csodaszer", ugyanakkor bevezetésével könnyebb lenne a válság pénzügyi részének finanszírozása, kezelése. Mint mondta, bár Írországban és Szlovákiában is euró a fizetőeszköz, ennek ellenére a korábban "bezzeg országként" emlegetett államokban is nagy a baj.
A miniszter a kormány múlt héten bejelentett adójavaslataival kapcsolatban elmondta: az adóterheket válság idején "általában nem lehet csökkenteni, csak átrendezni". "Ez egy zéró, egy nulla összegű játszma" - jegyezte meg, utalva arra, hogy a javaslat szerint a munkát terhelő adónál csökkentés, a tipikusan a fogyasztást terhelőnél pedig emelés várható.
Molnár Csaba szerint az adómentes munkahelyi juttatások - így például az étkezési jegy, üdülési csekk - egy részének a megadóztatása most még "vitás". A kormány múlt héten azt javasolta, hogy a természetbeni juttatások értékének 50 százaléka után a munkáltató kötelezően fizessen 62 százalék szja-t és az ezzel növelt összegre 27 százalék TB-t.