Szél Bernadett LMP-s képviselő a nemzetgazdasági miniszternél érdeklődött afelől, hogy milyen lépésekkel próbálja a kormány orvosolni az egyre kritikusabbá váló munkaerőhiány. A válasz alapján pedig úgy tűnik, hosszabb távon az eddig már meghozott intézkedések hatásától várja a kormány a megoldást. Noha a munkaerőhiány egyre fenyegetőbb, a kormány hosszú távú célja továbbra is az állástalan magyar emberek foglalkoztatásának elősegítése, ennek legfontosabb eszköze pedig az átképzési és szakképzési programok erősítése - derül ki a válaszból, melyet Varga Mihály nevében Cseresnyés Péter államtitkár jegyzett.
Ezzel csupán annyi a probléma, hogy a munkanélküliek száma rohamosan csökken. Igaz, hogy mára már annyi közmunkás van Magyarországon, mint munkanélküli, számuk pedig összesen meghaladja a 400 ezer főt, ha az érintettek képzettsége nem felel meg a munkaadók által támasztott kritériumoknak, nem fognak tudni elhelyezkedni, a munkaerőhiány pedig nem fog csökkenni. Éppen ezért is tartják többen szükségesnek több pénzt fordítani a közfoglalkoztatás helyett az átképzesekre.
A hosszabb távú intézkedések mellett Cseresnyés Péter szerint
"a munkaerőpiac gyors szerkezeti változásának kezelése azonban rövid távú, átmeneti intézkedéseket igényel. Ennek egyik formája lehet a külföldi munkaerő célzott foglalkoztatása a hiányszakmában".
Vagyis rövid távon a külföldi munkaerőben bízik a kormány, hosszabb távon pedig abban reménykedik, hogy a munkaerőhiány csökkentését, a kereslet és kínálat összehangolását illetően az eddigi intézkedések meghozzák a várt sikert.
1) Szakképzés átalakítása
2) Ifjúsági Garancia Program
3) Vállalkozások versenyképességének javítása (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programok (GINOP))
4) Közfoglalkoztatásból a vesrenyszférában történő átmenet ösztönzése
5) Közfoglalkoztatottak képzése (GINOP 6.1.1)
6) Munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményei
7) Négy pilléren alapuló, vállalkozói kedvezményrendszer a munkaerő mobilitásának elősegítéséhez.
Az államtitkár úgy véli, "a kormány a közszférában meghozott bérintézkedéseken túlmenően a gazdálkodási feltételek folyamatos javításával a versenyszektorban is támogatja a bérek emelését, ami elősegíti a munkaerő itthon tartását, illetve külföldről történő hazatérését".
mfor.hu